Niedrobnokomórkowy rak płuca - objawy, leczenie

Może rozwijać się latami nie dając przy tym żadnych objawów. Mimo że w większości przypadków rozwija się u palaczy zdarza się, że rozpoznaje się go u osób, które nigdy nie paliły. Najczęściej występującym i diagnozowanym typem raka płuc jest tzw. niedrobnokomórkowy rak płuca.

Szacuje się, że ten rodzaj nowotworu stanowi ponad 80 proc. wszystkich tego rodzaju zmian w płucach. Pozostawiony bez leczenia przekształca się w raka drobnokomórkowego. Brak jednoznacznych objawów, zwłaszcza w początkowej fazie sprawia, że ogromna część pacjentów trafia do lekarza gdy choroba jest zaawansowana i pojawiły się przerzuty. Skalę zmian ocenia się w oparciu o guza pierwotnego oraz ewentualne zmiany w węzłach chłonnych.

Niedrobnokomórkowego raka płuc dzieli się na:

  • gruczolakoraki (rak gruczołowy powstaje z komórek obecnych w płucach)
  • raka oskrzelikowo-pęcherzykowego
  • raka płaskonabłonkowego (powstaje z płaskich komórek, które wyścielają drogi oddechowe)
  • raka wielkokomórkowego
  • guza neuroendokrynnego wielkokomórkowego (to specyficzny rodzaj guza, który wyrzuca hormony, które mogą wywoływać niecharakterystyczne objawy raka)

Niedrobnokomórkowy rak płuca - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem jest długo utrzymujący się kaszel (czasem towarzyszy mu krwioplucie czy oderwanie śluzu - nawet, jeśli zdarzyło się to tylko raz warto skonsultować się lekarzem). Chorzy mają kłopoty z oddychaniem dokucza im duszność oraz ból w klatce piersiowej. Dowodem, że dzieje się coś niepokojącego może być pozornie niegroźne chrypka oraz problemy z przełykaniem, gorączką brakiem apetytu oraz niczym nieuzasadnioną utratą wagi.

Niedrobnokomórkowy rak płuca - diagnoza

Poza wywiadem z pacjentem konieczne jest zlecenie badań laboratoryjnych (morfologia z rozmazem i CRP). Jednak najbardziej istotne są badania obrazowe. W pierwszej kolejności zleca się RTG klatki piersiowej, w przypadku gdy wynik, mimo obciążenia i klasycznych objawów u pacjenta, nie jest jednoznaczny wykonuje się tomografię komputerową bądź rezonans magnetyczny. Aby ocenić stopień rozprzestrzeniania się zmian i jej typ wykonuje się bronchoskopię, w jej trakcie możliwe jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego. Dodatkowo bada się plwocinę oraz płyn z jamy opłucnej.

Niedrobnokomórkowy rak płuca - leczenie

Walka z chorobą zależy od stopnia rozwoju choroby. Wczesne stadium raka pozwala na wykonanie operacji wycięcie guza i podanie serii chemio- lub radioterapii. W poważniejszych przypadkach kolejność ta jest odwrócona. Jeśli zmiany są wyjątkowo duże i rak zdążyły zająć już inne narządy medycyna ma bardzo niewiele do zaoferowania. Najczęściej, w takich przypadkach stosuje się chemioterapię paliatywną oraz leczenie objawowe.
Całkowite zwalczenie raka jest możliwe jeśli pacjent trafi do lekarza odpowiednio wcześnie. Niestety, większość chorych trafia do specjalisty zbyt późno.

Więcej o: