Padaczka północna: objawy, leczenie

Ta szczególna forma padaczki dotyka przede wszystkim ludy północy, głównie mieszkańców Skandynawii. Daje o sobie znać już we wczesnym niemowlęctwie. O jej rozwoju decyduje mutacja genetyczna, która jest dziedziczona.

Padaczka północna zaliczana jest do lizosomalnych chorób spichrzeniowych charakteryzujących się odkładaniem szkodliwych związków. W tym przypadku wada genetyczna prowadzi do zalegania dwóch typów barwników - lipofuscyny (tworzy tzw. plamy wątrobowe) i ceroidu. Nadmiar ten ma bardzo niekorzystny wpływ na układ nerwowy dziecka.

Padaczka północna - objawy i diagnoza

Ponieważ zaburzenie metaboliczne najbardziej odbijają się na ośrodkowym układzie nerwowym, dotknięte chorobą osoby niemal od chwili narodzin borykają się z atakami padaczki.
Schorzenie rozpoznaje się w oparciu o wywiad oraz badania obrazowe. Jednak przyczynę występowania ataków potwierdzają badania genetyczne.

Padaczka północna - leczenie

Postępowanie niczym nie różni się od tego stosowanego przy klasycznej padaczce. Podstawową terapią jest podawanie leków przeciwpadaczkowych. Leki muszą być przyjmowane w określonej liczbie dawek o stałych porach. W przypadku ok. 5-10 procent leki są nieskuteczne, wówczas stosuje się leczenie neurochirurgiczne.

Więcej o: