Choroba Jansky'ego-Bielschowsky'ego

Rozwijające się już u bardzo małych dzieci schorzenie jest uwarunkowane genetycznie i prowadzi do poważnych uszkodzeń w obrębie układu nerwowego. Zdaniem badaczy o jej wystąpieniu może decydować blisko 50 różnych mutacji genowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Choroba Jansky'ego-Bielschowsky'ego - objawy

Do najbardziej charakterystycznych dolegliwości należą napady padaczki (zazwyczaj nie reaguje ona na leczenie) i spadek napięcia mięśniowego. Wraz z postępem zmian obserwuje się bardzo duże problemy z poruszaniem i wykonywaniem najprostszych ruchów. Zaburzenia pojawiają się także w obrębie narządu wzroku, co często kończy się całkowitą ślepotą.

Choroba Jansky'ego-Bielschowsky'ego - diagnoza i leczenie

Chorobę Jansky'ego-Bielschowsky'ego można potwierdzić wykonujące podstawowe badania laboratoryjne, zarówno krwi, jak i moczu. Jednak ostateczną odpowiedź mogą dać tylko badania genetyczne.
Walka z chorobą jest bardzo trudna i mimo licznych testów do tej pory nie udało się znaleźć skutecznego leku. Najczęściej stosuje się leczenie objawowe i jeśli to możliwe chorym podaje się enzymy, które w pewnym stopniu poprawiają i usprawniają metabolizm.

Więcej o: