Ziarniniak: czym jest, jak się go leczy

Ziarniniak nie jest oddzielną jednostką chorobową, stanowi jedynie objaw mogący sugerować rozwój dużo poważniejszego schorzenia. Zazwyczaj obserwuje się go u osób z nowotworami, zmianami w jelitach lub naczyniach krwionośnych. Ich obecność wymaga konsultacji z lekarzem oraz wprowadzenia odpowiedniego postępowania.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

W sytuacji gdy organizm atakowany jest przez różnego rodzaju patogeny lub rozwija się w nim stan zapalny aktywowany jest mechanizm obronny. Za jego sprawą układ odpornościowy zaczyna wytwarzać przeciwciała, czyli immunoglobuliny. Czasem, w zależności od charakteru schorzenia, pod skórą specyficzne, małe guzki zbudowane z komórek uczestniczących w odpowiedzi immunologicznej. Medycyna ten rodzaj złogów nazywa ziarniniakami.

Bardzo często o ich obecności pacjenci dowiadują się w czasie kontrolnej wizyty u lekarza. Ponieważ mogą rozwijać się z wielu przyczyn jej ustalanie wymaga przeprowadzenia szeregu badań począwszy od morfologii z rozmazem i potwierdzenia lub wykluczenia stanu zapalnego. Niekiedy konieczne jest wykonanie badań obrazowych. Ziarnikiaki mogą stanowić jeden z objawów:

- stanu zapalnego w jelitach np. przy chorobie Leśniowskiego-Crohna

- zespołu Churga-Strauss zespołu Churga-Strauss

- gruźlicy

- sarkoidozy

- trądu

W skrajnych przypadkach pojawiają się u osób z niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. kiłą ) lub płuc np. z berylozą. Należy pamiętać, że złogi w zależności od typu schorzenia podstawowego mogą pojawiać się na różnym etapie jej rozwoju, dlatego dalszego postępowanie z ziarnianiaki ma ścisły związek z pierwotną zmianą w organizmie chorego.

Chcesz zobaczyć inne ziarniniaki? Kliknij tutaj .

Zobacz wideo

Czytaj także:

Ziarniniak Wegenera

Ziarniniak pachwinowy

Tryper, kłykciny czy chlamydia? Co trzeba wiedzieć o chorobach przenoszonych droga płciową?

Ziarniniak obrączkowaty

Ziarniniak kwasochlonny - histiocytoza z komórek Langerhansa

Więcej o: