Znamię Beckera (melanoza Beckera)

Ta rozlana zmiana skórna występuje głównie u mężczyzn i choć nie wymaga specjalistycznego leczenia znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu skóry, w tym czerniaka. Dlatego też zaleca się kontrolowanie i obserwowanie zajętego przez znamię miejsca.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Znamię pojawia się w okresie dojrzewania, wzrasta do momentu osiągnięcia pełnej dojrzałości. Zdaniem badaczy to właśnie uwarunkowania genetyczne i wytwarzane w tym szczególnym okresie hormony sprzyjają powstawaniu zmiany. Jego wielkość waha się od 2 do 20 centymetrów. Kiedy osiąga ostateczne rozmiary zaczynają go porastać brązowe lub czarne włosy. Początkowo brązowa zmiana z czasem staje się dużo jaśniejsza, a więc znacznie mniej widoczna. Znamię Beckera najczęściej pojawia się na ramieniu, przedniej ścianie klatki piersiowej lub na łopatce. Bardzo często skóra w tym miejscu jest znacznie grubsza i nierzadko pokrywa ja trądzik.

Obecność znamienia nie wymaga leczenia i stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ponieważ niektórzy pacjenci czują się z nim nie komfortowo w celu "wybielenia" zmiany możliwe jest stosowanie odpowiednich preparatów lub skorzystanie z zabiegów laserowych.

Należy jednak pamiętać, że skóra pokryta zmianą to idealne podłoże do rozwoju choroby nowotworowej. Dlatego zaleca się obserwację oraz unikanie opalania w solarium oraz wystawiania zmienionych obszarów na działanie promieni słonecznych.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Przebarwienia skórne - jak usuwać? Dla kogo laser, dla kogo piling?

Prosak - niewielki, ale jednak szpeci. Jak się go pozbyć?

Złośliwa plama soczewicowata

Rak neuroendokrynny skóry

Nowotwór skóry

Więcej o: