Mastopatia

Zwyrodnienie, czyli odkładanie się substancji, które w danym obszarze ciała nie występują wcale lub w bardzo małych ilościach kojarzy się przede wszystkim z chorobami układu kostnego. Zdarza się jednak, że podobne zmiany mogą zachodzić niemal w całym organizmie. W przypadku mastopatii skupiają się one w obrębie piersi.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mastopatia to rodzaj zwyrodnienia obejmującego tkankę gruczołową sutków. Schorzenie sprzyja powstawaniu włóknień oraz torbieli, czyli pęcherzów wypełnionych płynem. Najczęściej rozwija się u pań między 30 a 50 rokiem życia, to czasem zdarza się, że zmiany rozwijają się już u bardzo młodych kobiet. Mimo że medycyna nie zna przyczyn rozwoju mastopatii przypuszcza się, że ma związek z zaburzeniami hormonalnymi (przede wszystkim z nieprawidłowym stężeniem estrogenów i progesteronu ). Nie bez znaczenia jest także styl życia tj. palenie papierosów oraz dieta bogata w tłuszcze.

Mastopatia - objawy

Typowym objawem mastopatii jest ból piersi nasilający się na kilka dni przed miesiączką (druga faza cyklu), szczególnie u kobiet, których organizm ma tendencję do zatrzymywania wody. Piersi powiększają się, są obrzmiałe oraz bardziej wrażliwe na dotyk. Tworzące się w tym czasie torbiele bądź włóknienia naciskają na nerwy potęgując tym samym wrażenia bólowe. Mogące się powiększać lub zmniejszać guzki są zazwyczaj dobrze wyczuwalne w czasie badania fizykalnego.

W niektórych przypadkach zwyrodnienie tkanki gruczołowej to powikłanie związane z zupełni inną chorobą. Medycyna wyróżnia tzw. mastopatię cukrzycową . Bolesne dające się "przesunąć" zgrubienia pojawiają się głównie u młodych kobiet chorujących na cukrzycę. Aby odróżnić je od zmian nowotworowych konieczne jest wykonanie biopsji.

Mastopatia - diagnoza i leczenie

Obok wywiadu, badania fizykalnego oraz USG piersi zleca się badania laboratoryjne. Określa się w nich przede wszystkim stężenie estradiolu, progesteronu, prolaktyny, LH i FSH .

Jeśli ból spowodowany jest nieprawidłową gospodarką hormonalną wprowadza się terapię hormonalną. Obok farmakoterapii zaleca się zmianę diety. Przede wszystkim niskotłuszczową, ale bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli ryby , orzechy, migdały, nasiona dyni oraz słonecznika. Czasem leczenie wzbogaca się o preparaty zawierające wyciąg z wiesiołka lekarskiego.

Czytaj także:

Piersi: seksualny wabik, miernik zdrowia. Co mówią o Tobie?

Samobadanie piersi - wiesz jak się badać prawidłowo?

Kalendarz badań - dla kobiety

Ból piersi: wszystkie go znamy, żadna nie powinna bagatelizować?

14 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o raku piersi

Więcej o: