Mammografia

Mammografia to rodzaj prześwietlenia piersi stosowanego profilaktycznie lub przy podejrzeniu niepokojących zmian w ich obrębie. Podobnie jak tradycyjne aparaty rentgenowskie wykorzystuje promienie X. Badanie pozwala rozpoznać wczesny rozwój choroby, a tym samym zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zdaniem specjalistów mammografia to jedno ze skuteczniejszych i bezpieczniejszych badań umożliwiających rozpoznawanie raka piersi. Mimo że duża część kobiet skarży się na dyskomfort a samo badanie niejednokrotnie daje fałszywe wyniki nadal uważane jest za najlepszą metodę diagnostyczną.

Mammografia zazwyczaj wykonywana jest u dojrzałych i dorosłych kobiet. W przypadku młodych dziewczyn zleca się USG . Choć dawka promieniowania nie jest duża nie może być ona wykonywana u kobiet w ciąży .

Jak wygląda badanie?

Piersi pacjentki umieszcza się pomiędzy dwiema plastikowymi płytkami a następnie ściska. Stabilne ułożenie pozwala uzyskać wyraźny i dokładny obraz, co wymaga odpowiedniego ułożenia przez co badanie może się przeciągać. Gdy jest już unieruchomiona aparat przepuszcza przez nią małą dawkę promieniowania. Badanie jest bezbolesne to jednak może wywoływać pewien dyskomfort a jego skala zależna jest od indywidualnych predyspozycji.

Udając się na badanie warto zabrać ze sobą zdjęcia i wyniki z poprzednich mammografii. Możliwość porównania znacznie ułatwia analizę oraz opisanie nowego zdjęcia.

Po badaniu

Należy pamiętać, że próba odczytania wyniku samodzielnie nie ma sensu. Zacienienia, które mogą wydać się pierwszym objawem choroby nowotworowej są naturalnymi zmianami, czy też tzw. zwapnieniami (mineralne złogi wapnia). W zależności od wielkości dzieli się je na duże (tzw. makrozwapnienia) lub małe (mikrozwapnienia). Pierwsze z nich są zupełnie niegroźne i pojawiają się u większości kobiet po 50 roku życia. Mikrozwapnienia są bardziej niebezpieczne i bardzo często stanowią zapowiedz raka (u niemal połowy pacjentek, u których je zdiagnozowano pojawił się nowotwór ). Jeśli mammografia wykryje niepokojący guzek zleca się biopsję.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Piersi: seksualny wabik, miernik zdrowia. Co mówią o tobie?

Rak piersi

Ból piersi - wszystkie go znamy, żadna nie powinna bagatelizować!

Rak piersi: co powinnaś o nim wiedzieć?

Sprzątanie służy kobiecemu zdrowiu?

Więcej o: