Nowotwór jajnika to nie jedyny przypadek, kiedy jego usunięcie jest konieczne. Zdarza się, że zabieg jest potrzebny w przypadku guzów hormonozależnych, przede wszystkim tych reagujących na wyrzucane przez jajniki estrogeny. W przypadku wyjątkowo dużych torbieli czy ropni, oraz w profilaktyce endometriozy.
To, czy zostanie usunięty jeden czy oba jajniki (drugi wariant może się wiązać z wycięciem także jajowodów) zależy od typu zmiany. Pozostawienie jednego nie zakłóca funkcjonowania organizmu. Kobieta nadal miesiączkuje, może także starać się o dziecko.
Sam zabieg nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Konieczne jest jednak wykonanie morfologii, badania moczu, USG powłok brzusznych oraz RTG jamy brzusznej.
Dzień przed operacją można zjeść lekką kolację, zaś w dniu zabiegu nie należy pić, ani przyjmować żadnych leków.
Zabieg może przebiegać na dwa sposoby - jako klasyczna operacja w znieczuleniu ogólnym lub laparoskopowo w znieczuleniu miejscowym. Wybór metody zależy od lekarza oraz charakteru zmiany. Mimo to coraz częściej stosuje się tę drugą.
W czasie klasycznej operacji lekarz wykonuje poziome nacięcie nie „rozcinając” mięśni brzucha. Oddziela od siebie powłoki brzuszne tak by lepiej przyjrzeć się nieprawidłowością następnie usuwa. Jeśli używany jest laparoskop nacięcie jest dużo mniejsze i praktycznie niewidoczne, gdyż wykonuje się je na pępku. Wprowadza się przez nie jedynie cienką rurkę z obiektywem i źródłem światła. Połączona z nią kamera ułatwia naprowadzenie na zmianę i jej dokładne usunięcie.
Aby uniknąć zakażenia pacjentka musi przez kilka dni przyjmować antybiotyki. Jeśli usunięte zostały oba jajniki niemal od razu wprowadza się tzw. hormonalną terapię zastępczą pomagającą złagodzić objawy menopauzy, która pojawi się wraz z usunięciem jajników.
Powrót do pełnej formy może trwać od 2 do 6 tygodni. Jeśli zabieg został wymuszony rakiem dodatkowo wprowadza się chemio- i radioterapię.
Taki zabieg, niestety wiąże się z pewnym ryzykiem. Wycięcie jajników podnosi ryzyko wystąpienia chorób serca oraz kości, dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety (niskotłuszczowej), regularna aktywność fizyczna oraz przyjmowanie wapnia.
Menopauza, spadek libido, do tego utrata atrybutów kobiecości dla dużej grupy kobiet bardzo trudne doświadczenie. Ważne jest, aby każda pacjentka mogła liczyć na pomoc psychologa.3
BRCA 1 - gen powodujący raka piersi lub jajnika?