Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Choroba zaliczana jest do układowych zapaleń naczyń , czyli tych uszkadzających naczynia krwionośne, medycyna dzieli je na pierwotne i wtórne. Pierwszy typ, do którego należy zespół Cogana , pojawia się z nie poznanych dotąd przyczyn. Być może spowodowana jest tymi samymi czynnikami, które odpowiadają za zapalenie naczyń. Odmiana wtórna najczęściej pojawia się w towarzystwie innego schorzenia (szczególnie tymi prowadzącymi do bólu lub zapalenia stawów , zapalenia aorty czy opłucnej) lub wskutek długiego przyjmowania niektórych leków.
Najbardziej charakterystyczne zmiany pojawiają w obrębie narządu wzroku, przede wszystkim rogówki (śródmiąższowe zapalenie rogówki ) oraz uszu (zapalenie błędnika). Jednak bardzo często nim dadzą o sobie znać, od chwili rozwoju choroby, może minąć nawet kilka lat. Towarzyszące jej w początkowej fazie objawy jak gorączka, bóle stawów, głowy oraz kaszel bardziej kojarzą się z klasycznym przeziębieniem . Tym, co zaczyna budzić niepokój i z czym zazwyczaj zgłaszają się pacjenci są światłowstręt światłowstręt, zawroty głowy, łzawienie, ból oka, szumy uszne oraz odczuwalne, niekiedy bardzo szybko postępujące problemy ze słuchem.
Specyfika objawów oraz rzadkość występowania samego schorzenia sprawia, że postawienie prawidłowej diagnozy jest bardzo trudne. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie szeregu testów począwszy od klasycznej morfologii , badania moczu oraz badań obrazowych tj. USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa . Dopiero w oparciu o wyniki oraz ich szczegółową interpretację możliwe jest postawienie prawidłowego rozpoznania.
Postępowanie zależy przede wszystkim od charakteru zmian i ich rozległości. W pierwszej kolejności podaje się glikortykosteroidy (mają one działanie przeciwzapalne), gdy zmiany widoczne są w obrębie narządu wzroku aplikowane są bezpośrednio do spojówki, w pozostałych przypadkach podawane są środki łagodzące występujące u danego pacjenta objawy. Taka postać zespołu Cogana wymaga niekiedy terapii wzbogaconej o leki immunosupresyjne .
Groźne zapalenie rogówki - trwają testy nad lekiem, który ma poradzić sobie z chorobą
Choroba Méniere'a (Choroba Meniere'a)