Zespół Cogana

Ta niezwykle rzadka, rozwijająca się z nieznanych przyczyn, choroba autoimmunologiczna atakuje przede wszystkim osoby bardzo młode. Nieodpowiednie leczenie lub jego brak może doprowadzić do całkowitej utraty słuchu. O schorzeniu usłyszano po raz pierwszy w połowie lat 40. minionego wieku, za sprawą amerykańskiego okulisty Davida Glendenning Cogana.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Choroba zaliczana jest do układowych zapaleń naczyń , czyli tych uszkadzających naczynia krwionośne, medycyna dzieli je na pierwotne i wtórne. Pierwszy typ, do którego należy zespół Cogana , pojawia się z nie poznanych dotąd przyczyn. Być może spowodowana jest tymi samymi czynnikami, które odpowiadają za zapalenie naczyń. Odmiana wtórna najczęściej pojawia się w towarzystwie innego schorzenia (szczególnie tymi prowadzącymi do bólu lub zapalenia stawów , zapalenia aorty czy opłucnej) lub wskutek długiego przyjmowania niektórych leków.

Zespół Cogana - objawy

Najbardziej charakterystyczne zmiany pojawiają w obrębie narządu wzroku, przede wszystkim rogówki (śródmiąższowe zapalenie rogówki ) oraz uszu (zapalenie błędnika). Jednak bardzo często nim dadzą o sobie znać, od chwili rozwoju choroby, może minąć nawet kilka lat. Towarzyszące jej w początkowej fazie objawy jak gorączka, bóle stawów, głowy oraz kaszel bardziej kojarzą się z klasycznym przeziębieniem . Tym, co zaczyna budzić niepokój i z czym zazwyczaj zgłaszają się pacjenci są światłowstręt światłowstręt, zawroty głowy, łzawienie, ból oka, szumy uszne oraz odczuwalne, niekiedy bardzo szybko postępujące problemy ze słuchem.

Zespół Cogana - diagnoza

Specyfika objawów oraz rzadkość występowania samego schorzenia sprawia, że postawienie prawidłowej diagnozy jest bardzo trudne. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie szeregu testów począwszy od klasycznej morfologii , badania moczu oraz badań obrazowych tj. USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa . Dopiero w oparciu o wyniki oraz ich szczegółową interpretację możliwe jest postawienie prawidłowego rozpoznania.

Zespół Cogana - leczenie

Postępowanie zależy przede wszystkim od charakteru zmian i ich rozległości. W pierwszej kolejności podaje się glikortykosteroidy (mają one działanie przeciwzapalne), gdy zmiany widoczne są w obrębie narządu wzroku aplikowane są bezpośrednio do spojówki, w pozostałych przypadkach podawane są środki łagodzące występujące u danego pacjenta objawy. Taka postać zespołu Cogana wymaga niekiedy terapii wzbogaconej o leki immunosupresyjne .

Czytaj także:

Groźne zapalenie rogówki - trwają testy nad lekiem, który ma poradzić sobie z chorobą

Choroba Méniere'a (Choroba Meniere'a)

Otoskleroza - wróg słuchu młodych ludzi

Retinopatia barwnikowa

Układowe zapalenie naczyń

Więcej o: