Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Zapaść krążenia to nic innego jak ostra niewydolność serca. Najczęściej spowodowana jest spadkiem tzw. objętości wyrzutowej i minutowej serca lub krwi krążącej w naczyniach przy jednoczesnym ich poszerzeniu. Pojedynczy "atak" choroby trwa od kilku sekund do kilku minut, jeśli utrzymuje się dłużej lub pacjent stracił przytomność konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia i udzielenie specjalistycznej pomocy.
Ten rodzaj niewydolności zazwyczaj łączony jest z silnym zatruciem, urazem lub chorobą zakaźną (np. gorączką Denga). Czasem pojawia się przy obfitych biegunkach , wymiotach oraz krwotokach. Zbyt gwałtowne wstawanie lub przebyta grypa mogą prowadzić do zapaści. W grupie ryzyka znajdują się m. in. osoby z zakrzepicą ( zakrzepy w żyłach głębokich ), zespołem tętnic krezkowych oraz przyjmujące leki regulujące ciśnienie krwi. Znacznie częściej dotyka także osoby z chorobą serca lub po zabiegu chirurgicznym.
Osłabienie, zawroty głowy , ciągłe pragnienie to pierwsze dolegliwości na jakie uskarżają się pacjenci. Następnie ich skóra staje się bardzo blada, a tętno choć przyspieszone jest słabo wyczuwalne. Bardzo często skórę pokrywa nieprzyjemny, lepki pot. Szczególnie niebezpieczne są spadki ciśnienia. Jeśli spadek ciśnienia jest bardzo duży, może dojść nie tylko do nieprawidłowego ukrwienia narządów wewnętrznych, kończyn, ale i zatrzymania akcji serca.
Postępowanie przy ataku zależy przede wszystkim od jego siły oraz stanu pacjenta. W przypadku gdy chory zachowuje pełną świadomość należy go delikatnie posadzić oraz nakazać wzięciu kilku spokojnych oddechów (pozwoli to zachować przytomność). Ogrzewanie kończyn, a także mocna kawa lub herbata mogą być bardzo pomocne.
Przy utracie przytomności pierwsza pomoc może przebiegać na dwa sposoby. Jeśli nie doszło do wymiotów należy ułożyć chorego tak by nogi znalazły się wyżej niż głowa, a na czoło położyć zimny kompres. Czasem zaleca się podsunięcie pod nos soli trzeźwiących lub perfum, ich ostry zapach pozwoli szybko ocucić chorego.
Niekiedy atakom towarzyszą wymioty , w takich sytuacjach konieczne jest ułożenie pacjenta w tzw. pozycji bocznej - bezpiecznej, która pozwala uniknąć zadławienia . Bez względu na stan należy wezwać pogotowie.
Tromboza (Zakrzepica żył głębokich)
Olbrzymiokomorkowe zapalenie tętnic (Zapalenie tętnicy skroniowej)