Ucho pływaka

Zapalenie ucha zewnętrznego, nazywane także uchem pływaka lub dżungli to schorzenie dotykające osoby pływające lub nurkujące. Duża wilgotność prowadzi do uszkodzenia nabłonka przez co małżowina staje się wyjątkowo podatna na różnego typu infekcje.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mimo że wilgoć i ciągłe zawilgocenie to najdogodniejsze warunki dla bakterii i grzybów to do uszkodzenia nabłonka i wniknięcia drobnoustrojów może dojść na wiele sposobów. Czasem wystarczy niewłaściwe użycie patyczków kosmetycznych przeznaczonych do czyszczenia uszu czy zbyt głębokie "wciskanie" słuchawek. Pojawienie się stanu zapalnego bywa także konsekwencją nieprawidłowego osuszenia uszu, kąpieli w zanieczyszczonym zbiorniku, wizyty w saunie lub przykrą niespodzianką przywiezioną w egzotycznych wakacji. Przeciągi oraz gwałtowne zmiany temperatury mogą przyczynić się do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości.

Ucho pływaka - objawy i diagnoza

Pierwszym i zarazem najbardziej charakterystycznym objawem zwiastującym zmiany w uszach to swędzenie. Ciągłe "drapanie" sprawia, że szybko stają się podrażnione i mocno zaczerwienione. Wraz z postępem choroby pojawia się ból. Ponieważ promieniuje do szczęki może bardzo utrudniać jedzenie czy mówienie. U części pacjentów pojawiają się także niewielkie wysięki z uszu.

Obok wywiadu i analizy objawów do ostatecznego potwierdzenia choroby konieczne jest badanie laryngologiczne . Do jego wykonania stosuje się tzw. ostoskop, czyli aparat pozwalający na dokładne obejrzenie głębszych partii przewodu słuchowego, w którym to najczęściej gnieździ się centrum zakażenia.

Ucho pływaka - leczenie

Aby skutecznie pozbyć się infekcji obok antybiotykoterapii i leków przeciwbólowych konieczne jest zachowanie szczególnej uwagi i dbanie o uszy. Zaleca się bardzo ostrożne mycie, tak by do wnętrza "aparatu" nie dostała się woda. Osoby uczęszczające na basen powinny na miesiąc lub dwa całkowicie z niego zrezygnować. Niestety, nawet zakończone sukcesem leczenie nie uwalnia w zupełności od choroby. Schorzenie bardzo często nawraca, dlatego osoby raz zarażone muszą zachować szczególną ostrożność.

Czytaj także:

Antromastoidektomia

Choroba dekompresyjna

Paracenteza (Otolaryngologiczna)

Szum w uszach

Choroba Méniere'a (Choroba Meniere'a)

Więcej o: