Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Pojawienie się przewlekłego nieżytu nosa to zwykle konsekwencja nawracających infekcji. Wirusy i bakterie atakujące jamę nosową lub zatoki przynosowe, obok kataru, mogą wywoływać szereg bardzo poważnych zmiany jak uszkodzenie błony śluzowej, kłopoty z oddychaniem, czy w najgorszym przypadku anosmię, czyli całkowitą utratę węchu. Aby ułatwić diagnozę i rozpoznawanie typu schorzenia medycyna podzieliła nieżyt nosa na kilka typów:
- przerostowy przewlekły nieżyt nosa
- przewlekły zanikowy nieżyt nosa
- przewlekły cuchnący nieżyt nosa
- przewlekły naczynioruchowy nieżyt nosa
Przerostowy przewlekły nieżyt nosa charakteryzuje się obustronnym zajęciem. W jamie nosowej chorego tworzą się polipy, które najczęściej umiejscowione są w środkowym przewodzie nosowym i są pochodzenia zapalnego. Aby skutecznie wyleczyć ten rodzaj kataru konieczne jest chirurgiczne wycięcie polipów.
U pacjentów z zanikowym nieżytem nosa patagony atakują przede wszystkim błonę śluzową. Ich obecność sprawia, że znajdujące się w nosie gruczoły, zarówno ślinowe jak i surowicze, przestają lub wydzielają w bardzo niewielkim stopniu substancję nawilżającą błonę. Wytworzona przez nie śladowa ilość "płynu" bardzo szybko zamienia się w trudne do usunięcia strupy. Próba ich odklejenia bardzo często kończy się krwotokiem.
Przewlekły cuchnący nieżyt nosa, nazywany także ozeną przebiega podobnie jak wyżej opisany zanikowy nieżyt. Tym co go wyróżnia jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z nosa. Ponieważ zmiana ta prowadzi do całkowitej utraty węchu, przykry odór wyczuwalny jest jedynie dla otoczenia. Łagodzenie dolegliwości, w pierwszej kolejności, ogranicza się do dbania o właściwą higienę. Jedną z metod może być przepłukiwanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub dostępnymi w aptekach preparatami. Znaczną ulgę mogą przynieść także, odpowiednio dobrane, krople do nosa. Ma to szczególne znaczenia, ponieważ wskutek zmian chorobowych naturalne procesy odpowiedzialne za "zachowanie czystości" nie działają prawidłowo. U zdrowej osoby mechanizm ten pozwala zneutralizować znajdujące się w powietrzu, groźne dla zdrowia, bakterie oraz wirusy dzięki czemu nie dochodzi do zakażenia układu pokarmowego.
U pacjentów z przewlekłym naczynioruchowym nieżytem nosa proces służący postawieniu prawidłowej diagnozy jest zazwyczaj bardzo długi. Towarzyszące mu objawy czyli napady kichania, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, łzawienie mogą trwać od kilku minut lub utrzymywać się bardzo długo. Zazwyczaj tego rodzaju dolegliwości kojarzone są z alergią jednak w przeciwieństwie do niej nie są powiązane z aktywnością żadnego z alergenów. Aby postawić właściwe rozpoznanie konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań zarówno laryngologicznych jak pod kątem alergii, w celu jej wykluczenia. Czynnikiem aktywującym ataki mogą być nagłe zmiany temperatury tj. ochłodzenie lub znaczne przegrzanie szczególnie wrażliwych partii ciała, przede wszystkim stóp i pleców.