Przeczulica

Dotyk, dźwięk to bodźce, które - u niektórych osób - mogą wywołać dyskomfort a nawet ból fizyczny. Ten rodzaj nadmiernego odbierania i odczuwania nazywany jest hiperestezją.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Najbardziej charakterystycznym objawem przeczulicy jest silny ból. Za jego wystąpienie najczęściej odpowiada pochodzący z otoczenia bodziec; dotyk lub dźwięk. Choć mocny uścisk czy hałas mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości to w przypadku osób cierpiących na hiperestezję czynnik i jego natężenie nie mają znaczenia. Zazwyczaj odczuwany przez nich ból jest nieadekwatny do zadającego go bodźca.

Zdaniem specjalistów winę za tę postać nadwrażliwości ponoszą uszkodzenia w obrębie układu nerwowego. Zmiany w nerwach obwodowych zazwyczaj stanowią konsekwencję ucisku lub choroby (m.in. polineuropatia). Czasem zaburzenia widoczne są już na poziomie receptorów, które błędnie odczytują dany bodziec i aktywują zbyt silną reakcję bólową.

Niekiedy niewielki uraz przebiegający wzdłuż jednego z nerwów może powodować podobne dolegliwości. Część badaczy przypuszcza, że na nieadekwatne odczuwanie bólu może wpływać kofeina. Przyjmowanie jej w zbyt dużych ilościach może nadmiernie pobudzać ośrodkowy układ nerwowy, w efekcie czego odczytywanie wrażeń z otoczenia nie zawsze jest właściwe.

Ogromną część tego typu dolegliwości leczy się farmakologicznie, tylko niewielka grupa zmian nie poddaje się działaniu leków.

Czytaj także:

Nerwoból nerwu trójdzielnego (Neuralgia trójdzielna)

Choroba Raynauda

Przeczulica skórna

Neuropatia międzyżebrowa (neuralgia międzyżebrowa)

Ból rzutowany

Więcej o: