Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Ten typ zmiany nowotworowej to najczęściej guz pochodzenia nienabłonkowego. Zazwyczaj rozwija się bardzo szybko i niejednokrotnie prowadzi do skrajnego wyniszczenia organizmu. Może dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz płuc. U dorosłych stanowi zaledwie 1 proc. wśród nowotworów, w przypadku dzieci wartość ta rośnie aż do 15 proc.
Mięsak może pojawić się z bardzo wielu przyczyn. Zdaniem specjalistów nie bez znaczenia są choroby wirusowe, przede wszystkim zakażenie wirusem HIV , zatrucie substancjami chemicznymi jak pochodne benzenu. Najczęściej jednak powstanie guza spowodowane jest nieprawidłowym gojeniem się niektórych urazów mechanicznych. Zmiana wyczuwalna jest pod palcami, jednak nie znajduje się bezpośrednio pod skórą a dużo głębiej, tj. w obrębie mięśnia i nie jest bolesna. W przypadku gdy guz zaczyna rosnąć a jego średnica dochodzi do 5 cm konieczna jest konsultacja. Często nowotwór atakuje kości , wtedy jednak chory odczuwa, że coś niepokojącego dzieje się w jego organizmie.
W zależności od rodzaju tkanki z której wywodzi się nowotwór medycyna wyróżnia kilka typów mięsaków:
- włókniakomięsak - powstaje z tkanki łącznej, zazwyczaj podskórnej, ale i w obrębie powięzi oraz okostnej, rośnie bardzo wolno
- tłuszczakomięsniak - powstaje z adipocytów, czyli komórek magazynujących przede wszystkim tłuszcze proste, ten rodzaj guza najczęściej obserwuje się w kończynach lub jamie brzusznej
- naczyniakomięsniak - zajmuje naczynia krwionośne i bardzo często daje przerzuty do wątroby lub mózgu
- kostniakomięsak - zbudowany jest z tkanki kostnej
- chrzęstniakomięsniak - powstaje z tkanki chrzęstnej, czyli jednego z rodzajów tkanki łącznej
- mięśniakomięsniak - guz tworzy się z tkanki mięśniowej
- nerwiakomięsniak - budulcem zmiany nowotworowej są komórki osłaniające nerwy
Schorzenie potwierdza się przede wszystkim w oparciu o badania obrazowe (USG, tomografię komputerową lub rezonans). Jeśli lekarz podejrzewa nowotwór konieczna jest biopsja.
Najskuteczniejszą metodą leczenia mięsaków jest zabieg operacyjny i całkowite wycięcie guza. Aby zwiększyć skuteczność terapii wzbogaca się ją o chemio- oraz radioterapię.
Kostniakochrzestniakowatość (Osteochondromatosis)
Powiększone węzły chłonne: nie panikuj, działaj!