Mięsak

Mięsak to bardzo szczególny nowotwór złośliwy. Mimo że stanowi zaledwie jeden procent wszystkich tego rodzaju zmian może być bardzo niebezpieczny. I choć jego rozwój nie ma związku ani z wiekiem, płcią czy ogólnym stanem zdrowia pacjenta, to szczególnie upodobał sobie osoby starsze oraz bardzo młode.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Ten typ zmiany nowotworowej to najczęściej guz pochodzenia nienabłonkowego. Zazwyczaj rozwija się bardzo szybko i niejednokrotnie prowadzi do skrajnego wyniszczenia organizmu. Może dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz płuc. U dorosłych stanowi zaledwie 1 proc. wśród nowotworów, w przypadku dzieci wartość ta rośnie aż do 15 proc.

Mięsak może pojawić się z bardzo wielu przyczyn. Zdaniem specjalistów nie bez znaczenia są choroby wirusowe, przede wszystkim zakażenie wirusem HIV , zatrucie substancjami chemicznymi jak pochodne benzenu. Najczęściej jednak powstanie guza spowodowane jest nieprawidłowym gojeniem się niektórych urazów mechanicznych. Zmiana wyczuwalna jest pod palcami, jednak nie znajduje się bezpośrednio pod skórą a dużo głębiej, tj. w obrębie mięśnia i nie jest bolesna. W przypadku gdy guz zaczyna rosnąć a jego średnica dochodzi do 5 cm konieczna jest konsultacja. Często nowotwór atakuje kości , wtedy jednak chory odczuwa, że coś niepokojącego dzieje się w jego organizmie.

Rodzaje mięsaków

W zależności od rodzaju tkanki z której wywodzi się nowotwór medycyna wyróżnia kilka typów mięsaków:

- włókniakomięsak - powstaje z tkanki łącznej, zazwyczaj podskórnej, ale i w obrębie powięzi oraz okostnej, rośnie bardzo wolno

- tłuszczakomięsniak - powstaje z adipocytów, czyli komórek magazynujących przede wszystkim tłuszcze proste, ten rodzaj guza najczęściej obserwuje się w kończynach lub jamie brzusznej

- naczyniakomięsniak - zajmuje naczynia krwionośne i bardzo często daje przerzuty do wątroby lub mózgu

- kostniakomięsak - zbudowany jest z tkanki kostnej

- chrzęstniakomięsniak - powstaje z tkanki chrzęstnej, czyli jednego z rodzajów tkanki łącznej

- mięśniakomięsniak - guz tworzy się z tkanki mięśniowej

- nerwiakomięsniak - budulcem zmiany nowotworowej są komórki osłaniające nerwy

Diagnoza i leczenie

Schorzenie potwierdza się przede wszystkim w oparciu o badania obrazowe (USG, tomografię komputerową lub rezonans). Jeśli lekarz podejrzewa nowotwór konieczna jest biopsja.

Najskuteczniejszą metodą leczenia mięsaków jest zabieg operacyjny i całkowite wycięcie guza. Aby zwiększyć skuteczność terapii wzbogaca się ją o chemio- oraz radioterapię.

Czytaj także:

Nowotwór

Kostniakochrzestniakowatość (Osteochondromatosis)

Powiększone węzły chłonne: nie panikuj, działaj!

Tylko zmęczenie ... A może choroba?

Osteomalacja

Więcej o: