Embolizacja

Najczęstszą przyczyną lekarskich interwencji w struktury naczyń krwionośnych jest ich niedrożność lub całkowite zatkanie. Zabieg ma na celu ponowne otwarcie i przywrócenie przepływu w żyle lub tętnicy. Czasem jednak, aby ją naprawić konieczne jest wykonanie tzw. embolizacji, czyli chirurgicznego zamknięcia naczynia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Embolizacja to zabieg polegający na "załataniu" uszkodzonego naczynia krwionośnego inną tkanką. Materiał służący do naprawy uszkodzeń to zazwyczaj fragment mięśnia, tkanki tłuszczowej, opony twardej lub skrzepliny. Czasem wykorzystuje się włókna z tworzyw sztucznych (np. szklane, metalowe lub akrylowe kulki, spirale, balony czy kleje). Zabieg ten doskonale sprawdza się w leczeniu nowotworów, silnych krwotoków, niektórych urazów lub w niwelowaniu nieprawidłowości w budowie naczyń.

Zobacz wideo

Jak wygląda zabieg?

Do wykonania embolizacji wykorzystuje się specjalny cewnik. Z jego pomocą do chorego obszaru wprowadza się naprawczy materiał. Od jego jakości i typu zależy powodzenie zabiegu, a także pojawienie ewentualnych powikłań. Do najczęściej pojawiających się komplikacji należy przemieszczenie materiału mającego uszczelnić tkankę lub naczynie.

Ponieważ wykorzystywane do "zatkania" środki traktowane są jak zagrożenie, które organizm próbuje zwalczyć przez dwa - trzy dni może utrzymywać się wysoka temperatura oraz niewielki ból w miejscu, w którym wykonywany był zabieg.

Zabieg może być wykonywana na trzy sposoby, dobór metody związany jest z rodzajem zmiany oraz środka mającego zmniejszyć jej rozmiary. Emboliza centralna pozwala zamknąć główny pień tętnicy przy zachowaniu całkowitej drożności naczynia. Tworzące się przy tej metodzie krążenie oboczne zapobiega martwicy na poziomie tkankowym.

Emboliza obwodowa to zamknięcie wszystkich naczyń o średnicy 100-200 mm. Mimo że sprzyja ona powstaniu krążenia obwodowego, to swobodny przepływ nie zostaje zakłócony. Trzeci i ostatni rodzaj zabiegu nazywany jest kapilarnym. Zamknięcie całego łożyska tętnicy uzyskuje się poprzez wprowadzenie stężonego alkoholu. Ten rodzaj embolizacji zlecany jest u pacjentów z niektórymi nowotworami złośliwymi.

Kiedy jest wykonywana?

Ten sposób uszczelnienia naczyń krwionośnych bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu tętniaków, np. tych zlokalizowanych w tętnicach mózgowych, naczyniaków, przetok tętniczo-żylnych, niektórych wad układu naczyniowego. Embolizacja odgrywa szczególną rolę w walce z chorobą nowotworową. Wykorzystuje się tę metodę, zwłaszcza w przypadku tych guzów, które są zbyt duże, zbyt rozległe i nie kwalifikują się do operacji. Preparaty wprowadzane podczas embolizacji np. leki przeciwnowotworowe lub alkohol poliwinylowy lub etylowy pozwalają zmniejszyć wielkość guza, spowolnić jego rozrost a przede wszystkim złagodzić dolegliwości bólowe.

Czytaj także:

Choroby tętnic trzewnych

Przewlekła niewydolność żylna

Zator tętnicy krezkowej

Choroby mikrokrążenia

Zakrzepica żył trzewnych

Więcej o: