Angielskie poty

W historii medycy jest wiele chorób, które choć dziesiątkowały ludzi, to współczesna nauka nadal wie o nich bardzo niewiele. Informacje o epidemii zawarte w kronikach są zbyt skąpe lub, z punktu widzenia dzisiejszej nauki, całkowicie niewiarygodne. Sprawia to, że rozpoczęcie jakichkolwiek badań staje się niemożliwe. Jednym z takich wyjątkowo tajemniczych schorzeń, o którym do tej pory bardzo mało wiadomo są tzw. angielskie poty.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mimo że trudno w tym przypadku, "powiedzieć coś na pewno" to zdaniem większości specjalistów za rozwój choroby odpowiadają przenoszone przez gryzonie buniawirusy. Grupę tych patogenów niejednokrotnie zestawia się z tymi odpowiedzialnymi za występowanie gorączki krwotocznej, lepiej znanej jako ebola.

Znane i zachowane źródła historyczne odnotowują zachorowania jedynie na terenie Anglii, dzięki czemu zawdzięcza swoją nazwę. U osób zarażonych tajemniczym wirusem pojawiały się bardzo obfite poty, krwotoki, różnego rodzaju bóle, wysoka gorączka.

Jedna z teorii mająca wyjaśnić pojawienie się choroby mówi, że została ona przywieziona przez wojsko najemne, sprowadzone do XV-wiecznej Anglii targanej tzw. Wojną Dwóch Róż. Ostatnie zapiski o zachorowaniach pochodzą z połowy XVI wieku.

Czytaj także:

Rodzinna gorączka śródziemnomorska

Wirus EBV

Krwotok

Ból nie musi ograniczać

Ból rzutowany

Więcej o: