Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Przywra płucna należąca do gatunku Paragonimus westermani opuszcza organizm żywiciela wraz z kałem lub plwociną. Z rozpuszczonej w wodzie wydzieliny jaja szybko znajdują nowego gospodarza tj. ryby bądź owoce morza. Człowiek najczęściej zaraża się drogą pokarmową jedząc nieprawidłowo przygotowane pożywienie. Gdy jaja pasożyta znajdą się już w układzie pokarmowym wykluwają się z nich niedojrzałe jeszcze przywry. Po opuszczeniu jelita zaczynają wędrówkę po całym organizmie, by na końcu osiąść w płucach chorego.
Bardzo często obecność pasożyta nie idzie w parze z natychmiastowym wystąpieniem objawów. Czasem pojawiają się one dopiero po kilku miesiącach od zakażenia. Do tego mało specyficzny przebieg zakażenia znacznie utrudnia postawienie diagnozy. Nasilenie oraz intensywność dolegliwości zależy przede wszystkim od liczby pasożytów znajdujących się w organizmie. Pacjenci z paragonimozą skarżą się na bóle brzucha, biegunkę oraz złe samopoczucie. Zakażenie może wywołać gorączkę, świąd bądź pokrzywkę.
Gdy przywra opuści już przewód pokarmowy i dotrze do płuc u chorych pojawiają się bóle w klatce piersiowej , kaszel, zadyszka, co znacznie utrudnia oddychanie. Wraz z postępem schorzenia obserwuje się krwioplucie, krwawe biegunki a skórę zaczynają pokrywać niewielkie, szybko znikające guzki. U niewielkiej grupy pacjentów występują bóle głowy oraz podwójne widzenie i drgawki.
Pierwszym etapem rozpoznania jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Nieprawidłowości wykazuje już badanie fizykalne - "odgłos" przy osłuchiwaniu jest nieprawidłowy a brzuch tkliwy. Następnie zleca się morfologię oraz badania mikroskopowe plwociny pod kątem obecności pasożytów.
Aby jednoznacznie potwierdzić diagnozę wykonuje się badania obrazowe. Na zdjęciu RTG klatki piersiowej widoczne są guzki, torbiele lub obecność płynu wokół płuc .
Najskuteczniejszą metodą leczenia choroby jest farmakologia. Trwająca zaledwie kilka dni terapia lekami przeciwpasożytniczymi zazwyczaj rozwiązuje problem. Czasem, gdy cysty są wyjątkowo duże konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie. U pacjentów, u których pasożyt dotarł do mózgu wykonuje się zabieg pozwalający zmniejszyć obrzęk .