Mięsak Kaposiego - objawy, diagnoza, leczenie

Zakażenie wirusem opryszczki większość z nas uznaje za błahą, choć szpecącą przypadłość. Jego obecność może jednak być bardzo niebezpieczna i doprowadzić do powstania choroby nowotworowej - mięsaka Kaposiego. W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby bardzo aktywne seksualnie, często zmieniające partnerów oraz te po przeszczepach. W Europie spotykana jest niezwykle rzadko.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mięsak Kaposiego to nowotwór rozwijający się w konsekwencji zakażenia wirusem HHV-8, należącego do grupy wirusów odpowiedzialnego za powstawanie opryszki wargowej oraz tej w obrębie narządów płciowych. Mięsak Kaposiego może zaatakować zarówno organy wewnętrzne (wątrobę, płuca) jak i skórę. Część badaczy uważa, że może się on przenosić drogą płciową dlatego jego rozwój znacznie wzrasta u osób z AIDS oraz homseksualnych mężczyzn.

Mięsak Kaposiego objawy

W zależności od sposobu zakażenia oraz zróżnicowane objawy medycyna wyróżnia cztery postaci mięsaka Kaposiego . Postać klasyczna choroby to nowotwór skóry . Na całym ciele, szczególnie na kończynach, pojawiają się czerwone bądź fioletowe zmiany. Guzki mają tendencję do rozprzestrzeniania się. Endemiczna odmiana mięsaka Kaposiego dotyka przede wszystkim afrykańskie dzieci. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są powiększone węzły chłonne . Wybroczyny na skórze mogą, ale nie muszą wystąpić. Zdarza się, że schorzenie zajmuje także trzewia. Niekiedy ten rodzaj mięsaka rozwija się u osób po przeszczepie. W takim przypadku zmiany widoczne są w narządach wewnętrznych (jeśli nie doszło do rozprzestrzenienia choroby, zmniejszanie lub zmiana przyjmowanych leków immunosupresyjnych może zatrzymać jej postęp). Ostatnia a zarazem najbardziej agresywna postać choroby rozwija się u pacjentów z AIDS i atakuje głownie organy wewnętrzne.

Mięsak Kaposiego diagnoza

W procesie diagnostycznym mięsaka Kaposiego powinien brać udział zarówno dermatolog, jak i chirurg. Konieczne jest wykonanie biopsji skóry, a u pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem HIV, zleca się niezbędne testy. W przypadku osób chorych na AIDS bada się ich tomografem komputerowym .

Mięsak Kaposiego leczenie

Sposób i zakres leczenia mięsak Kaposiego zależy głównie od stanu zdrowia pacjenta. Najczęściej sięga się po immunosupresje , radioterapię, chemioterapię, terapię antywirusową. W przypadkach, gdy jest możliwe z pomocą lasera usuwa się zmiany nowotworowe w organizmie pacjenta.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Mięsak kościopochodny

Mięsak Ewinga (Guz Ewinga)

Opryszczka narządów płciowych

Choroby weneryczne - jakie badania wykonać by je wykryć?

Grzybica pochwy

Więcej o: