Leptospirozy (krętowice)

Ta grupa chorób odzwierzęcych wywoływana jest przez krętki, czyli przypominające korkociąg bakterie. Schorzenie rozpoznawane jest niemal na całym świecie, z wyjątkiem obszarów polarnych lub subpolarnych. Leptospirozy uznawane są za choroby zawodowe wśród hodowców zwierząt, pracowników zakładów oczyszczania, rolników.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kontakt z uryną zakażonego zwierzęcia to najczęstsza droga zakażenia. Bakterie Leptospira interrogans przedostają się do organizmu człowieka poprzez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową. W przebiegu choroby wyróżnia się dwie fazy, pierwsza charakteryzuje się zakażeniem bakteryjnym krwi, druga to odpowiedź immunologiczna organizmu. Wysięk krętek do tkanek i krwi prowadzi do uszkodzenia śródbłonka naczyń włosowatych. Mimo że reakcja układu immunologicznego jest szybka i bardzo skuteczna może wywołać nieprzyjemne powikłania jak żółtaczka , uszkodzenie wątroby czy nerek.

W Polsce najczęściej rozpoznawanymi typami krętowicy są choroba Weila (przenoszona przez szczury) oraz gorączka błotna (źródłem zakażenia jest mysz polna bądź domowa).

Leptospirozy - objawy

Bakterie w ciele chorego najczęściej dają o sobie znać po upływie 2-4 tygodni od zakażenia. Ich obecność wywołuje wysoką gorączkę, biegunkę, wymioty dreszcze, skazy krwotoczne , bóle głowy, mięśni oraz stawów. Czasem na spojówkach , błonach śluzowych gardła pojawiają się pęknięcia. Wargi pokrywa opryszczka, a skórę rumień lub różnopostaciowa wysypka. U większości pacjentów dolegliwości ustępują po kilku dniach, a krętki z krwiobiegu przedostają się i zajmują jeden z organów.

Nawrót wysokiej gorączki zazwyczaj zwiastuje rozwój żółtaczki, a tym samym najgroźniejszej postaci schorzenia, czyli . chorobę Weila (bardzo często bywa śmiertelna). W tym przypadku krętki mogą zaatakować wątrobę, płuca, nerki , serce, mięśnie szkieletowe, a także opony mózgowo-rdzeniowe.

Leptospirozy - diagnoza

Towarzyszące zakażeniu dolegliwości bardzo często łączone są z grypa lub przeziębieniem, dlatego proces diagnostyczny ma tu szczególne znaczenie. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem (przede wszystkim powinno paść pytanie o wykonywany zawód oraz ewentualne kąpiele w jeziorach bądź stawach). Następnie wykonuje się szereg badań laboratoryjnych. Morfologia wykazuje znaczny wzrost leukocytów oraz erytrocytów, zaś w moczu pojawia się białko. Najskuteczniejszą metodą diagnostyczna u pacjentów z podejrzeniem krętowicy są badania serologiczne.

Leptospirozy - leczenie

Metoda leczenia leptospirozy zależy przede wszystkim od typu oraz stopnia zaawansowania choroby. Wczesne rozpoznanie i w porę wprowadzone leczenie to jedyny sposób na uniknięcie bardzo groźnych powikłań. Ponieważ choroba jest trudna w zdiagnozowaniu oraz w leczeniu osoby znajdujące się w grupie ryzyka, w momencie pojawienia się niepokojących objawów powinny jak najszybciej udać się do lekarza.

Czytaj także:

Hymenolepioza

Leiszmanioza

Schistosomatoza

Nokaridoza

Toksorakoza

Więcej o: