Gorączka plamista

Gorączka plamista to wspólna nazwa dla chorób wywołanych przez infekcję tą samą bakterią. Odpowiedzialne za jej rozwój riketsje przenoszone są przez różne gatunki kleszczy. Mimo że schorzenie może pojawić się niemal w każdym zakątku świata, najczęściej diagnozowane jest w ciepłym klimacie, szczególnie w południowej Europie, Afryce, Australii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Riketsje to rodzaj Gram-ujemnych patogenów zaliczanych do bakterii wewnątrzkomórkowych. W zależności od gatunku przenoszących je kleszczy medycyna wyróżnia kilka typów choroby: gorączkę plamistą śródziemnomorską, orientalną, dur kleszczowy, gorączkę plamistą Gór Skalistych oraz Sao Paulo. Mimo że wywoływane są przez różne rodzaje kleszczy towarzyszące zakażeniu objawy są niemal identyczne.

Objawy i diagnoza

Najbardziej charakterystycznym objawem gorączki plamistej jest bardzo wysoka gorączka (40-41 stopni), zmiany skórne (rodzaj wysypki, czerwone plamy najczęściej pojawiają się na kończynach, plecach, brzuchu oraz pośladkach chorego). Dodatkowo pacjenci skarżą się na złe samopoczucie, bóle głowy , utratę łaknienia, obfite poty, dreszcze, ból i drżenie mięśni.

Najskuteczniejszą metoda diagnozowania gorączki plamistej, obok analizy objawów i wywiadu z pacjentem, są badania krwi. Pobrana od chorego próbka badana jest pod kątem obecności DNA bakterii oraz wymierzonych w nią przeciwciał.

Leczenie

Podstawą leczenia jest trwająca ok. dwóch tygodni antybiotykoterapia. Dodatkowo podawane są środki łagodzące towarzyszące chorobie objawy jak leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz poprawiające krążenie.

Wczesne rozpoznanie i w porę wprowadzone leczenie stanowi podstawę pełnego powrotu do zdrowia. Zbagatelizowanie pierwszych dolegliwości może doprowadzić do niewydolności oddechowej, niewydolności wątroby , serca oraz nerek . W skrajnych przypadkach gorączka plamista prowadzi do śmierci pacjenta. Największe ryzyko powikłań i nieodwracalnych zmian w organizmie niosą za sobą gorączka plamista śródziemnomorska oraz gorączka plamista Gór Skalistych.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Rodzinna gorączka śródziemnomorska

Babezjoza (babeszjoza)

Aktynomikoza (Promienica)

Dyzenteria (Czerwonka)

Botulizm

Więcej o: