Pokrzywka - objawy, diagnoza i leczenie

Pokrzywka to zespół chorobowy, charakteryzujący się obrzękiem oraz zaczerwieniem skóry. Zdarza się, że zmiany pojawiają się bardzo szybko i równie szybko ustępują bez wcześniejszego podania leków.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Pierwszym objawem pokrzywki są różowe lub porcelanowo-białe bąble. Mogą mieć różne kształty i niejednokrotnie wywołują lekki ból oraz świąd. Mimo że zaliczana jest do chorób alergicznych nie zawsze stanowi konsekwencję reakcji organizmu na alergen. Schorzenie może pojawić się niezależnie od wieku pacjenta i utrzymywać na skórze nawet przez 6 tygodni.

Objawy

Obok wykwitów na skórze, zaczerwienienia, obrzęku oraz świądu w zależności od mechanizmu odpowiedzialnego za pojawienie się choroby dolegliwości towarzyszące pokrzywce mogą być bardzo różne. W przypadku pokrzywki ostrej pacjenci skarzą się na nudności, wymioty oraz ból brzucha. Postać ostra jest jedną z częściej diagnozowanych odmian choroby i ma podłoże alergiczne . Reakcje zazwyczaj wywołuje pokarm, pyłki traw i, dużo rzadziej, leki.

Pokrzywka przewlekła (idiopatyczna) występuje przede wszystkim u dorosłych i nie ma podłoża alergicznego, mimo to zmiany na skórze mogą się pojawić po zażyciu leków lub wziewnym kontakcie z alergenem. Zdarza się, że powstaje wskutek silnego potarcia, ucisku (tzw. pokrzywka dermograficzna). Jest trudna w leczeniu, a dolegliwości mogą utrzymywać się nawet kilka lat.

Pokrzywka kontaktowa najczęściej spowodowana jest bezpośrednim kontaktem z alergenem tj. cytrusami, ziemniakami, szparagami, sierścią zwierząt lub jadem owadów.

Pokrzywka fizykalna może być wywołana kilkoma czynnikami - nagłym oziębieniem organizmu (tzw. pokrzywka z zimna), temperaturą powyżej 40 stopni C (tzw. pokrzywka cieplna) lub silnym promieniowaniem słonecznym (tzw. pokrzywka świetlna). Dwie ostatnie odmiany choroby występują bardzo rzadko.

Jednym z typów schorzenia jest tzw. pokrzywka wibracyjna. Bąble oraz obrzęk pojawiają w partiach skóry wystawionych na wibrację np. u zawodowych muzyków (szczególnie instrumenty dęte), kierowców.

Zmiany skórne charakterystyczne dla pokrzywki o podłożu alergicznym nie zawsze są konsekwencją przyjęcia leku lub pokarmu nietolerowanego przez organizm. U pacjentów z tzw. pokrzywką cholinergiczną za zmiany skórne odpowiedzialne jest uczulenie na pot .

Diagnoza

Mimo że zmiany skórne towarzyszące pokrzywce są jednoznaczne, to aby rozpocząć leczenie konieczne jest rozpoznanie typu schorzenia. W przypadku podejrzenia alergicznego podłoża choroby wykonuje się testy alergiczne pozwalające oznaczyć, a następnie wyeliminować szkodliwy alergen. Czasem typ pokrzywki rozpoznaje się z pomocą testów prowokacyjnych lub obserwacji organizmu na specjalnie przygotowaną dietę .

Leczenie

Pierwszym etapem leczenia jest wyeliminowanie i unikanie czynnika wywołującego chorobę. Następnie pacjent przyjmuje farmaceutyki łagodzące objawy, przede wszystkim leki antyhistaminowe. W sytuacjach gdy nie dają ono efektów sięga się po glikokortykosteroidy lub kortykosteroidy (podawane są bardzo krótko, ale w dużych dawkach).

Czytaj także:

Choroba Duhringa (Choroba Dühringa)

Keloid (bliznowiec)

Atopowe zapalenie skóry

Sprawdź, co cię uczula

Anafilaksja

Więcej o: