Kryptokokoza

Kryptokokoza, nazywana także torulozą lub drożdżycą europejską to rodzaj grzybicy atakującej przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy, skórę oraz płuca. Ryzyko zakażenia wzrasta u osób z chorobami układu immunologicznego oraz przy niektórych nowotworach.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Cryptococcus neoformans to drożdżopodobny grzyb występujący w odchodach ptactwa, przede wszystkim kur oraz gołębi. Czasem zdarza się, że jego zarodki trafiają do gleby, owoców, domowego kurzu, a także krowiego mleka. Do organizmu człowieka dostają się droga wziewną i w zależności od zajętego przez nie obszaru wyróżnia się trzy rodzaje schorzenia:

- kryptokokoza skórna - przyranna (diagnozowana bardzo rzadko)

- kryptokokoza płucna

- kryptokokozowe zapalenie opon mózgowych (występuje najczęściej)

Zdaniem specjalistów choroba w pierwszej kolejności rozwija się w płucach płucach skąd przenosi się do mózgu. Nieprawidłowe leczenie, bagatelizowanie zmiany w płucach oraz osłabiony układ odpornościowy sprawia, że zakażenie bez trudu roznosi się po całym organizmie.

Objawy

U pacjentów z zajętymi płucami pojawia się ból w klatce piersiowej, kaszel, bóle głowy , zmęczenie oraz gorączka. Niekiedy w obrębie żołądka pojawia się opuchlizna, a rozsiane po całym ciele patogeny bardzo często docierają do mózgu. Rozwój schorzenia otaczających go oponach mózgowych charakteryzuje się bólem głowy, problemami z widzeniem, zaburzeniami psychicznymi oraz sztywnością karku. Zdarza się, że brak wczesnego rozpoznania oraz odpowiedniego leczenia prowadzi do śpiączki, a w konsekwencji do śmierci pacjenta.

Diagnoza

Jeśli jest podejrzenie zakażenia Cryptococcus neoformans bada się płyn mózgowo-rdzeniowy. Gdy dochodzi do zakażenia testy wykażą znacznie podwyższony poziom białka, spadek glukozy bardzo wysoki poziom leukocytów . Następnie z pomocą tzw. odczynu lateksowego (specjalnie przygotowane mikrocząsteczki lateksu wchodzą w reakcje z niebezpiecznymi patogenami) sprawdza się obecność przeciwciała w danej próbce. Badanie histopatologiczne pozwala potwierdzić bądź wykluczyć stan zapalny.

Leczenie

W leczeniu kryptokokozy stosuje się przede wszystkim antybiotyki oraz syntetyczne leki przeciwgrzybicze. Równoczesne podawanie dwóch typów farmaceutyków zwiększa szanse wyzdrowienia oraz zmniejsza ryzyko nawrotów.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Jersinioza

Neglerioza

Aktynomikoza (Promienica)

Dyzenteria (Czerwonka)

Botulizm

Więcej o: