Należące do leków starszej generacji środki przeciwpsychotyczne stosowane w leczeniu schizofrenii lub niektórych psychoz mogą być niebezpieczne. Zdarza się, że zawarte w nich składniki uszkadzają układ pozapiramidowy regulujący funkcjonowanie całego układu ruchu. Chorzy na dyskinezę nie potrafią zapanować i kontrolować ruchów praktycznie całego ciała.
Ogromna część leków przeciwpsychotycznych pobudza obecne w dopaminie (hormon oddziałujący na układ ruchu) receptory odbierające i przenoszące bodźce. Zmniejszanie przyjmowanych dawek sprawia, że stają się one zbyt wrażliwe i sprawiają, że nawet najmniejszy i najsłabszy impuls z otoczenia wywołuje niekontrolowaną i niespodziewaną reakcję układu ruchu.
Najbardziej charakterystycznymi objawami schorzenia są:
- mimowolne ruchy mięśni przede wszystkim twarzy (wykrzywienie twarzy, wysuwanie języka, mlaskanie oraz mimowolne ssanie wargi)
- niespodziewane ruchy kończyn, które czasem bywają mylone z pierwszymi symptomami pląsawicy Huntingtona lub atetozy (choroba neurologiczna objawiająca się niekontrolowanymi ruchami kończyn)
Podstawą leczenia jest całkowite odstawienie przyjmowanych leków i zastąpienie ich bardziej nowoczesnymi i bezpiecznymi środkami. Zdarza się, że mimo zamiany zażywanych farmaceutyków objawy nie ustępują.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza