Neuralgia trójdzielna to nerwoból jednej lub wielu gałęzi nerwu trójdzielnego. Choroba zazwyczaj występuje jednostronnie i charakteryzuje się krótkotrwałymi napadami bardzo silnego bólu w obrębie nerwu. Dolegliwości mogą pojawić się samoistnie lub być efektem podrażnienia spowodowanym dotykiem, uciskiem podmuchem wiatru, żuciem czy mówieniem.
Neuralgia trójdzielna to rzadkie schorzenie, które występuje średnio raz na 15 tysięcy przypadków. Z jego powodu najczęściej cierpią osoby po 40 roku życia, bardzo rzadko diagnozowana jest u dzieci. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest silny, trwający od kilku sekund do kilku minut ból skupiony wokół jednej połowy twarzy, w obrębie nerwu V. Ten rodzaj neuralgii, jak większość podobnych dolegliwości ma charakter przewlekły. U dużej grupy pacjentów objawy nasilają się w miesiącach zimnych a słabną w raz z nadejściem cieplejszych dni.
Pierwszym, a zarazem najważniejszym punktem stawiania diagnozy jest wywiad z pacjentem. Aby rozpocząć leczenie lekarz musi znać natężenie, częstotliwość bólu oraz ustalić, czy odczuwany jest cały czas, czy tylko wraz z nasileniem neuralgii. Dodatkowo zleca się wykonanie badań pozwalających wykluczyć zmiany chorobowe w obrębie pozostałych nerwów oraz inne schorzenia, którym neuralgia towarzyszy (m.in. stwardnienie rozsiane , konflikt naczyniowo nerwowy, guzy kąta mostowo- móżdżkowego, tętniak tętnicy podstawnej mózgu).
W leczeniu nerwobólu nerwu trójdzielnego stosuje się leczenie farmakologiczne lub operacyjne. Pierwsze z nich ogranicza się do podawania np. karbamazepiny. Zdarza się jednak, że organizm chorego szybko przyzwyczaja się do przyjmowanych leków i przestaje na nie reagować. W takich przypadkach lub gdy objawy są bardzo nasilone wykorzystuje się leki przeciwdepresyjne (podawane w małych dawkach). Leczenie operacyjne polega na mikrochirurgicznym odbarczeniu korzenia nerwu, czyli zablokowaniu jego rozgałęzień (czasem do wykonania zabiegu wykorzystuje się laser). Więcej o neuralgii trójdzielnej przeczytasz tutaj .
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza
Neuropatia międzyżebrowa (neuralgia międzyżebrowa)
Stwardnienie rozsiane - nie bądź obojętny