Złamanie kości śródstopia

Złamaniu najczęściej ulega piąta kość śródstopia. Znajduje się ona między kością sześcienną a małym palcem, jej uszkodzenie bardzo często występuje u osób uprawiających sport.

Dołącz do nas na Facebooku!

Złamanie kości śródstopia ze względu na miejsce złamania oraz mechanizm dzieli się na trzy rodzaje. Pierwsze z nich nazywane złamaniem tenisisty charakteryzuje się oderwaniem niewielkiego fragmentu kości. Złamanie umiejscowione 1,5 cm od końca kości to tzw. złamanie Jones'a. Zaś złamanie trzonu kości nazywane jest złamaniem ze zmęczenia.

Objawy i diagnoza

Do złamania kości śródstopia dochodzi najczęściej w czasie dużego wysiłku fizycznego np. w czasie uprawiania sportu. Niezależnie od punktu, w którym doszło do uszkodzenia objawy są identyczne. W pierwszej kolejności pojawia się silny ból po bocznej stronie stopy. Następnie stopa staje się obrzęknięta i sina, co całkowicie uniemożliwia chodzenie.

Przy tego typu złamaniach konieczne jest wykonanie badań obrazowych np. RTG. Dopiero na jego podstawie można określić rodzaj złamania i zastosować odpowiednie leczenie.

Leczenie

W przypadku złamania pierwszego typu najczęściej zaleca się noszenie specjalnego obuwia ortopedycznego lub umieszcza nogę w gipsie na około 8 tygodni. Jeśli oderwany fragment kości nie jest duży konieczny jest zabieg i jego usunięcie. Przy większych fragmentach umieszcza się ją na pierwotnym miejscu.

Najczęściej diagnozowanym złamaniem jest złamanie Jones'a i zazwyczaj jest konsekwencją nieprawidłowego postawienia stopy . Złamanie umiejscowione jest na granicy nasady i przynasady kości śródstopia. Leczenie złamania Jones'a wymaga całkowitego unieruchomienia stopy na sześć do ośmiu tygodni. U osób uprawiających sport wykonuje się zabieg operacyjny. Wzdłuż kości umieszcza się śrubę, która przyspiesza zrastanie kości. Tego typu zabiegi wykonywane są również u pacjentów, u których leczenie tradycyjne nie przyniosło efektów lub przy kolejnych, powtarzających się urazach.

Złamanie ze zmęczenia to nic innego jak ciągle powtarzające się urazy i najczęściej z ich powodu cierpią młodzi sportowcy, którzy trenują zbyt intensywnie. Ten rodzaj uszkodzenia kości jest bardzo trudny w leczeniu. Zdarza się, że po unieruchomieniu przez 20 tygodni kość nie zrosła się, w takich sytuacjach stosuje się leczenie operacyjne. Po zabiegu stopa powinna być wolna od obciążeń przez około 6 tygodni.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Częste dolegliwości stop

Złamania kości

Skręcenie łokcia

Stłuczenie

Skręcenie stawu skokowego

Więcej o: