Neuropatia międzyżebrowa (neuralgia międzyżebrowa)

Neuropatia, nazywana też nerwobólami to schorzenie obejmującego nerwy, czyli struktury przewodzące impulsy. Jednym z jej typów jest neuropatia międzyżebrowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Neuropatia (choroba nerwów obwodowych, zapalenie nerwów obwodowych) może objąć niemal wszystkie nerwy obwodowe z wyjątkiem mózgu i rdzenia kręgowego. Ich uszkodzenie lub stan zapalny zaburza przewodzenie informacji ruchowych, czuciowych wzdłuż włókien nerwowych. Bardzo często obok silnego bólu cierpiącym na neuropatię (neuralgię) towarzyszy drętwienie, mrowienie, palenie oraz wrażenie osłabienia kończyn.

Neuropatia międzyżebrowa (neuralgia międzyżebrowa) objawy

Neuralgia międzyżebrowa w większości przypadków spowodowana jest guzkowym zapaleniem tętnic, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub toczniem układowym. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest ból zlokalizowany w obrębie uszkodzonego nerwu. Niejednokrotnie chory na neuropatię międzyżebrową uskarża się na mrowienie oraz drętwienie, czasem dochodzi do znacznego osłabienia czucia, zarówno bólu, dotyku, jak i ciepła w punkcie, gdzie pojawiły się zmiany chorobowe. W przypadku uszkodzenia nerwów międzyżebrowych może dojść do osłabienia lub zaniku mięśni w klatce piersiowej, co poważnie utrudnia oddychanie.

Zobacz wideo

Neuropatia międzyżebrowa (neuralgia międzyżebrowa) diagnoza

Aby móc rozpocząć leczenie neuropatii międzyżebrowej (neuralgii międzyżebrowej) konieczne jest ustalenie przyczyny wystąpienia dolegliwości. W pierwszej kolejności pacjentom zleca się wykonanie podstawowych badań jak morfologia, badanie moczu oraz badanie radiologiczne, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić zmiany w kościach pacjenta, które niekiedy wywołują silny ucisk na nerw . Konieczne jest również badanie odruchów neurologicznych , elektromiografia oraz ocena przewodnictwa w nerwach obwodowych , dzięki czemu można ustalić, które nerwy zostały uszkodzone.

Neuropatia międzyżebrowa (neuralgia międzyżebrowa) leczenie

Podstawą leczenia neuropatii międzyżebrowej jest usunięcie przyczyny wywołującej ból. Dodatkowo sięga się po leczenie antybiotykami oraz leki uśmierzające ból. Doskonałym uzupełnieniem leczenia może być także rehabilitacja.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Neuropatia

Neuralgia nerwu trójdzielnego: nie pomyl z migreną lub problemem stomatologicznym

Neuralgia popółpaścowa

Ból nie musi ograniczać

Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup

Więcej o: