Skrzydlik - objawy, diagnoza i leczenie

Skrzydlik to choroba oczu charakteryzująca się zgrubieniem spojówki. Schorzenie dotyka najczęściej osoby, które spędzają bardzo dużo czasu na otwartej przestrzeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Bezpośrednie przyczyny występowania choroby nie są do końca znane. Zdaniem specjalistów rozwojowi choroby służy nie tylko długie przebywanie na zewnątrz, ale także ciepły i bardzo słoneczny klimat. W takich warunkach oczy są bardziej narażone na szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego , szczególnie promieni UV oraz podrażnienie przez suche, zapylone powietrze.

Co to jest skrzydlik?

Skrzydlik to włókniasto-naczyniowa błona będąca częścią spojówki. Połączona jest z jednej strony z rogówką, a z drugiej przynosowo, z kątem szpary powiekowej. Najprawdopodobniej w skutek podrażnienia skrzydlik zaczyna narastać na rogówkę, tworząc charakterystyczny kształt, przypominający skrzydła owada. Znajdująca się w okolicy rogówki błona zaczyna włóknieć.

Objawy i diagnoza

Zmiana chorobowa wywołana narastającym skrzydlikiem jest bardzo wyraźnie widoczna. Oko szybko się zaczerwienia, a u dużej części pacjentów dochodzi do zaburzenia widzenia oraz uszkodzenia rogówki.

Skrzydlika można potwierdzić wykonując najprostsze badanie okulistyczne , najlepiej z wykorzystaniem lampy szczelinowej.

Leczenie

Najczęściej stosuje się leczenie objawowe. Pacjentom zaleca się regularne stosowanie, zwłaszcza przy silnym zaczerwienieniu oka, kropli lub maści do oczu, które mają złagodzić i zmniejszyć powstały stan zapalny. Jeśli narośl jest zbyt duża, konieczne jest chirurgiczne usunięcie narastającej błony. Niestety nawet przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu u większości pacjentów schorzenie powraca. W takich przypadkach sięga się po naświetlanie lub przymrażanie zmienionego miejsca.

Po zakończeniu kuracji należy chronić oczy przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym oraz unikać suchych, zapylonych miejsc.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Zespół Axenfelda-Riegera (Axenfeld-Rieger syndrom, ARS)

Daltonizm - życie bez kolorów

Ślepota zmierzchowa

Jaglica

Rubeoza tęczówki

Więcej o: