Badania mykologiczne - co wykrywają

Badanie mykologiczne przeprowadza się w celu wykrycia grzyba w organizmie.

Jest kilka wymiennie stosowanych nazw na określenie tych badań: badanie na grzyba, grzybica, grzyb, drożdżyca, drożdżaki, dermatofit, pleśniaki, pleśnica, pleśnie, badanie mykologiczne, badanie mikologiczne, badanie na drożdże, zmiana skórna, badanie bezpośrednie, pleśniawki, kandydoza.

Badania mykologiczne - jak się pobiera materiał

Materiał do badania musi być pobrany przed rozpoczęciem terapii antygrzybiczej. Miejsce pobierania na skórze musi być oczyszczone z wszelkich kosmetyków, maści, kremów. Płytka paznokciowa nie może być pokryta lakierem, ani obcięta za to wymoczona w wodzie z mydłem.

Do badania pobiera się zeskrobiny ze skraju zmiany na skórze, zarówno gładkiej, jak i owłosionej. Włosy do analizy muszą mieć korzeń. Natomiast spod płytki paznokciowej pobierany jest materiał z najgłębszej warstwy lub obcinany jest kawałek zmienionego chorobowo paznokcia. Materiał ze skory i płytki paznokciowej może być przechowywany kilka dni.

W przypadku zmian na błonach śluzowych (jama ustna, wargi sromowe, napletek, cewka moczowa) materiał pobiera się jałowym skalpelem i od razu poddaje badaniu laboratoryjnemu.

Więcej o: