Badanie ciężaru właściwego moczu

Badanie moczu to jedno z częściej zlecanych przez lekarzy badań. Wykorzystywane jest zarówno do badań okresowych, jak i diagnostycznych. Z jego pomocą ocenia się m.in. funkcjonowanie nerek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Badanie służy ocenie zdolności nerek do prawidłowego zagęszczania moczu.

Opis badania

Dzieci i dorośli Pobranie moczu ze środkowego, "czystego" strumienia aby uzyskać czysty mocz. Mężczyźni i chłopcy powinni umyć żołądź penisa, kobiety i dziewczęta powinny umyć okolicę warg sromowych i pochwy wodą z mydłem i spłukać dokładnie. Po rozpoczęciu mikcji należy pierwszą niewielką porcję moczu oddać do toalety (pozwala to na a to na wypłukanie moczowodu z zanieczyszczenia), następnie do czystego pojemnika oddać mocz i odsunąć go spod strumienia moczu po napełnieniu oddać pojemnik do badania. Niemowlęta Przed pobraniem moczu należy przemyć okolicę ujścia cewki moczowej, następnie otworzyć torebkę na zbiórkę moczu (jest to plastikowa torebka z przylepcem na końcu) i umocować na skórze dziecka. U chłopców można włożyć całego penisa do torebki i torebkę przykleić do skóry, u dziewczynek torebka jest przyklejana dookoła warg sromowych. Na torebkę można założyć niemowlęciu pieluszkę. Należy często sprawdzać czy dziecko nasiusiało do torebki. Może się zdarzyć że u ruchliwych dzieci pobranie będzie wymagało kilku prób z powodu odklejenia się torebki, uniemożliwiając uzyskanie próbki moczu.

Przygotowanie do badania

Przed badaniem należy normalnie się odżywiać przez okres kilkunastu dni. Instrukcje na temat przyjmowania dużej ilości płynów lub ich ograniczenie powinien podać lekarz. Jeżeli pobranie przeprowadza się u niemowląt, kilka dodatkowych próbek może okazać się potrzebne podczas badania nie występuje uczucie dyskomfortu - test polega na fizjologicznym oddaniu moczu nie ma ryzyka wystąpienia powikłań.

Wyniki

Najczęściej badanie ciężaru właściwego moczu wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie cukrzycy i w celu oceny zagęszczania moczu przez nerki. Prawidłowo, nerki regulują gęstość moczu poprzez modyfikowanie ilości wody w moczu. Wartości prawidłowe:

1,010 do 1,025 w normalnych warunkach

poniżej 1,010 po wypiciu znacznej ilości płynów

powyżej 1,025 po wstrzymaniu przyjmowaniu płynów

Wyniki nieprawidłowe

Podwyższenie ciężaru właściwego moczu może sugerować

odwodnienie

biegunkę

nadmierne pocenie się

cukromocz

niewydolność serca (związaną z obniżonym napływem krwi do nerek)

białkomocz

zwężenie tętnic nerkowych

zespół SIADH (nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego)

wymioty

ograniczenie podaży wody

Obniżony ciężar właściwy moczu może być spowodowany przez:

nadmierną podaż płynów

cukrzycę

niewydolność nerek

zapalenie kłębkowe nerek

zapalenie śródmiąższowe nerek

Czytaj także:

Badanie ogólne moczu

Badanie bakteriologiczne moczu

Analiza moczu

Torbielowatość nerek

Scyntografia nerek (badanie izotopowe)

Moczówka prosta

Więcej o: