Test wysiłkowy polega na ocenie pracy serca w trakcie wysiłku i wzrastającego zapotrzebowania na tlen. Test jest przeprowadzany na ruchomej bieżni lub rowerze treningowym. W trakcie badania powoli podnoszony jest kąt nachylenia bieżni lub zwiększany opór pedałowania co powoduje wzrost pracy serca. Ciągle badana jest częstość i rytm pracy serca, ciśnienie tętnicze i rytm pracy serca oraz
">EKG wykonywanym kilka razy w ciągu trakcie testu. Celem badania jest:
wyjaśnienie przyczyn bólu w klatce piersiowej,
sprawdzenie jak funkcjonuje serce po zawale,
sprawdzenie efektywność przepisanych leków,
zdiagnozowanie zaburzeń rytmu serca ujawniające się po wysiłku,
ustalenie planu rehabilitacji u osoby po zawale serca albo z chorobą serca.
Badanie może być przeprowadzone w odpowiednio wyposażonym gabinecie. Wymagana jest obecność lekarza lub powinien być on łatwo osiągalny podczas badania. Przed badaniem zakładane są elektrody do EKG na klatkę piersiową oraz mankiet do mierzenia ciśnienia. przed rozpoczęciem badania wykonywane jest EKG. Następnie rozpoczyna się test od powolnego spacerowania na bieżni lub powolnego pedałowania na rowerze. Co pewien czas jest podnoszony kąt nachylenia i prędkość przesuwu bieżni. Jeżeli test jest wykonywany na rowerze, zwiększany jest opór pedałowania. Pacjent jest proszony o informowanie o wszelkich niepokojących objawach takich jak ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność albo duże zmęczenie. Wystąpienie tych objawów spowoduje zakończenie testu. Systematycznie zapisywane jest ciśnie krwi i EKG. Test trwa około 30 minut a po jego zakończeniu lekarz analizuje wyniki testu.
Zaleca się powstrzymanie od palenia papierosów, jedzenia, picia na około 4 godziny przed testem. Zalecane jest również aby założyć wygodne buty i strój. W trakcie testu bardzo ważne jest, żeby informować o wszelkich objawach związanych z jego przebiegiem. Test będzie zatrzymany gdy wystąpi którykolwiek z objawów: ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność albo duże zmęczenie.
Test wysiłkowy pozwala na ocenę funkcji serca w odpowiedzi na zwiększony wysiłek fizyczny i większego zapotrzebowania na tlen. Test wysiłkowy umożliwia wykrycie choroby serca we wczesnym stadium i pozwala rozpocząć leczenie by nie dopuścić do stanu kiedy objawy będą zauważalne w spoczynku. Po zawale serca test wysiłkowy pomaga ocenić jaki rodzaj ćwiczeń jest korzystny dla rehabilitacji serca a jaki może spowodować uszkodzenia.
Arytmia (zaburzenia rytmu serca)
Krioablacja, czyli zimno leczące serce