Hormon folikulotropowy (FSH)
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
FSH to tzw. hormon tropowy, czyli grupy związków wydzielanych przez przysadkę mózgową, których zadaniem jest regulowanie poziomu innych hormonów. Odgrywa bardzo ważną funkcję w kształtowaniu płodności zarówno żeńskiej, jak i męskiej. Za utrzymanie i kontrolę jego poziomu odpowiada tzw. podwzgórzowy czynnik uwalniający oraz estradiol.
Dlaczego FSH jest nam potrzebny?
FSH jest niezbędny obu płciom. W przypadku pań reguluje proces dojrzewania pęcherzyków Graafa i aktywację enzymów przekształcających androgeny (więcej o tej grupie hormonów przeczytasz tutaj) w estrogeny oraz progesteron. Jego wartość w surowicy lub moczu (wraz z nim jest wydalany) jest ściśle związana z cyklem miesiączkowym.
Znacznie podnosi się u kobiet w okresie menopauzy. U panów wzmaga produkcję plemników oraz pozwala by testosteron mógł spełniać swoje najważniejsze funkcje.
Gdy są wahania w poziomie FSH
Przyjmuje się, że prawidłowa wartość hormonu w pierwszych dniach cyklu powinna mieścić się w przedziale od 3 do 12 mIU/ml. Zaburzenia w jego poziomie mogą pojawiać z kilku przyczyn. W przypadku wyniku znacznie poniżej normy należy podejrzewać zmiany w przysadce mózgowej (najczęściej niewydolność gruczołu lub podwzgórza).
Znaczne podwyższony poziom FSH związany może być ze zmianami w obrębie jajników (np. zespołem policystycznych jajników lub guzem jajników), chorobą bądź uszkodzeniem jąder. U pacjentek z podejrzeniem choroby jajników dodatkowo bada się LH, czyli hormon luteinizujący.
Przekroczenie przyjętych norm niejednokrotnie pojawia się u pacjentów z chorobą tarczycy, nadnerczy, w trakcie chemioterapii lub z niektórymi schorzeniami o podłożu genetycznym (m.in. zespół Turnera).
Należy pamiętać, że wartość hormonu ma ścisły związek z wiekiem.
Kiedy bada się FSH?
Dokładne określenie poziomu jest bardzo pomocne przy badaniu przyczyn niepłodności zarówno kobiecej, jak i męskiej. Pomaga określić przyczynę nieregularnych miesiączek. Testy pod kątem FSH są niezbędne u tych dzieci, u których dojrzewanie płciowe pojawiło się zbyt późno lub zbyt wcześnie.
Wartość hormonu w zależności od fazy cyklu powinna mieścić się w granicach:
- folikularna: 3,03 - 8,08 mIU/ml
- owulacja: 2,55 - 16,69 mIU/ml
- lutealna: 1,38 - 5,47 mIU/ml
- menopauza: 26,72 - 133,41 mIU/ml
Czytaj także:
Hormon luteinizujący(lutropina, LH)
Hormonalnie czynne guzy jajnika produkujące androgeny
-
Czy morsowanie jest zdrowe i bezpieczne? Morsowanie - przeciwwskazania, wady, zalety
-
Jak koronawirus uszkadza mózg - nowe wyja¶nienie
-
16 najlepszych pozycji seksualnych dla mê¿czyzn. Jego potrzeby na pierwszym miejscu, ale ona te¿ skorzysta
-
Tu rz±dzi ona, czyli 16 pozycji seksualnych, w których dominuje kobieta
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
- Naukowcy stworzyli test laboratoryjny, który mo¿e wykryæ odpowied¼ immunologiczn± na COVID-19 w dwie-trzy minuty
- Depresja i stres os³abiaj± skuteczno¶æ niektórych szczepionek. Czy mog± os³abiæ szczepionkê na COVID-19?
- Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
- COVID-19: W jednym z chiñskich miast robot pobiera wymazy z gard³a
- Postaæ Rejenta Milczka wymy¶li³: Mickiewicz, Fredro czy Krasicki? Znasz odpowied¼?