Samobadanie piersi krok po kroku (rysunki)

Znasz dobrze swoje piersi, błyskawicznie zauważysz niepokojące zmiany i na czas podejmiesz skuteczne, najczęściej oszczędzające gruczoł, leczenie. Comiesięczne badanie musi stać się twoim dobrym nawykiem. Wrzuć do kalendarza i przestrzegaj. Przypominamy, jak prawidłowo wykonać badanie.

Zanim przeprowadzisz badanie palpacyjne, po prostu obejrzyj swoje piersi. Stań rozebrana do pasa przed lustrem i skoncentruj się na biuście. Oglądaj go w różnych pozycjach: wyprostowana, pochylona do przodu, z rękami do góry, opuszczonymi, na biodrach...

Kiedy się badać?

Najlepszy czas na badanie: pierwszy tydzień po miesiączce. Są wtedy "w spoczynku": mniej wrażliwe na dotyk, nieobrzęknięte, jak np. tuż przed miesiączką. Jeśli jesteś po menopauzie, możesz badać się dowolnego dnia.

Zmiany, o których trzeba powiedzieć lekarzowi (ginekologowi lub pierwszego kontaktu)

Jeśli zauważysz, że:

- piersi są nierówne, obrzęknięte, wyraźnie zmieniły kształt, wielkość,

- brodawka zmieniła się, np. jest wciągnięta lub nienaturalnie wypchnięta, stercząca,

- skóra na biuście zaczerwieniła się, wystąpiły zgrubienia, przebarwienia, pomarszczenia,

- z piersi wycieka płyn, niezależnie od barwy, ilości, konsystencji,

- poszerzyły się żyłki na piersiach,

- masz obrzęk w okolicy ramienia,

Skonsultuj się z lekarzem. Nie tylko guzki i zgrubienia są powodem do niepokoju.

Badanie palpacyjne

Do badania, które pozwala wyczuć zmiany niezauważalne dla oka, wykorzystuj tylko opuszki 3 środkowych, wyprostowanych palców. To pozwala na największą precyzję.

embed

Ruchy okrężne

Ruchy okrężne muszą objąć całą pierś. Dlatego zacznij od sporego koła wokół całej piersi, a potem rób coraz mniejsze okręgi, aż dojdziesz do brodawki. Nie zapomnij o dołach pachowych. Kieruj do nich palce ruchem półkolistym i liniowym, nie pomijając żadnego fragmentu na piersi.

Badanie powtórz na każdej z piersi, unosząc rękę za głowę. Gdy prawa ręka znajduje się za głową, lewą dłonią wykonuj badanie prawej piersi i dołu pachowego. Następnie zamień rękę i badaną pierś.

embed

Uciskanie całej piersi

Czasem to naciskanie opuszkami pozwala zauważyć jakieś zgrubienie. Jeśli masz duże piersi, tę część badania łatwiej wykonać na leżąco. Leżąc na plecach unieś sutek (in. gruczoł piersiowy) w kierunku mostka. Łatwiej będzie dotrzeć do każdej części piersi.

embed

Na koniec: kontrola brodawek

Ujmij sutek między kciuk i palec wskazujący. Ściśnij i obserwuj czy z brodawki wycieka wydzielina. Jeśli jesteś w trakcie laktacji, to normalne, że jest. W każdej innej sytuacji: trzeba to wyjaśnić.

embed

Pamiętaj: większość guzków i zmian ma charakter łagodny. Wydzielina może świadczyć o infekcji. Zarazem zaniedbanie takich drobnych problemów, z czasem prowadzi do poważniejszych.

Zobacz wideo
Więcej o: