Zanim przeprowadzisz badanie palpacyjne, po prostu obejrzyj swoje piersi. Stań rozebrana do pasa przed lustrem i skoncentruj się na biuście. Oglądaj go w różnych pozycjach: wyprostowana, pochylona do przodu, z rękami do góry, opuszczonymi, na biodrach...
Najlepszy czas na badanie: pierwszy tydzień po miesiączce. Są wtedy "w spoczynku": mniej wrażliwe na dotyk, nieobrzęknięte, jak np. tuż przed miesiączką. Jeśli jesteś po menopauzie, możesz badać się dowolnego dnia.
Jeśli zauważysz, że:
- piersi są nierówne, obrzęknięte, wyraźnie zmieniły kształt, wielkość,
- brodawka zmieniła się, np. jest wciągnięta lub nienaturalnie wypchnięta, stercząca,
- skóra na biuście zaczerwieniła się, wystąpiły zgrubienia, przebarwienia, pomarszczenia,
- z piersi wycieka płyn, niezależnie od barwy, ilości, konsystencji,
- poszerzyły się żyłki na piersiach,
- masz obrzęk w okolicy ramienia,
Skonsultuj się z lekarzem. Nie tylko guzki i zgrubienia są powodem do niepokoju.
Do badania, które pozwala wyczuć zmiany niezauważalne dla oka, wykorzystuj tylko opuszki 3 środkowych, wyprostowanych palców. To pozwala na największą precyzję.
Ruchy okrężne muszą objąć całą pierś. Dlatego zacznij od sporego koła wokół całej piersi, a potem rób coraz mniejsze okręgi, aż dojdziesz do brodawki. Nie zapomnij o dołach pachowych. Kieruj do nich palce ruchem półkolistym i liniowym, nie pomijając żadnego fragmentu na piersi.
Badanie powtórz na każdej z piersi, unosząc rękę za głowę. Gdy prawa ręka znajduje się za głową, lewą dłonią wykonuj badanie prawej piersi i dołu pachowego. Następnie zamień rękę i badaną pierś.
Czasem to naciskanie opuszkami pozwala zauważyć jakieś zgrubienie. Jeśli masz duże piersi, tę część badania łatwiej wykonać na leżąco. Leżąc na plecach unieś sutek (in. gruczoł piersiowy) w kierunku mostka. Łatwiej będzie dotrzeć do każdej części piersi.
Ujmij sutek między kciuk i palec wskazujący. Ściśnij i obserwuj czy z brodawki wycieka wydzielina. Jeśli jesteś w trakcie laktacji, to normalne, że jest. W każdej innej sytuacji: trzeba to wyjaśnić.
Pamiętaj: większość guzków i zmian ma charakter łagodny. Wydzielina może świadczyć o infekcji. Zarazem zaniedbanie takich drobnych problemów, z czasem prowadzi do poważniejszych.