USG prostaty (stercza, gruczołu krokowego)

Rak prostaty to jeden z częściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jednym z podstawowych punktów rozpoznania jest badanie USG. Pozwala ono ocenić wielkość gruczołu krokowego oraz dobrać właściwą metodę leczenia. Oceny gruczoły można dokonać na dwa sposoby.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Najbardziej charakterystycznym objawem mogącym sugerować łagodny rozrost prostaty jest uczucie nacisku na pęcherz moczowy i częstomocz. Towarzyszy mu ból i mimo wypróżnienia, chorzy czują silne i bardzo nieprzyjemne uczucie parcia. Ryzyko rozwoju choroby rośnie wraz z wiekiem, a najwięcej zachorowań obserwuje się u mężczyzn po 45 roku życia.

Zobacz wideo

Badanie TRUS - na czym polega?

Badanie Transrectal Ultrasound (TRUS) wykorzystuje ultrasonograf oraz specjalną sondę wprowadzaną przez odbytnicę. Wykorzystywany do badania aparat wytwarza fale dźwiękowe, które trafiają i odbijają się np. od narządów. Aby powstały w ten sposób obraz był w pełni wiarygodny sonda powinna znaleźć się jak najbliżej badanej struktury. Dlatego też, ze względu na lokalizację gruczołu krokowego, konieczne jest jej umieszczenie wewnątrz ciała pacjenta. Dzięki specjalnemu żelowi wprowadzenie głowicy jest w zasadzie bezbolesne.

Samo badanie oceniające wielkość gruczołu może być przeprowadzone na dwa sposoby. W pierwszym przypadku pacjent po prostu lekko wypina pośladki klęcząc i podpierając łokcie na kozetce. W drugim wariancie może leżeć na boku.

Jeśli jest to konieczna w czasie badania pobiera się wycinek do badania histopatologicznego . Zdaniem lekarzy wykonanie tego rodzaju badania nie zawsze jest konieczne. Bardzo często rozstrzygające klasyczne USG układu moczowego.

Jak się przygotować?

Badanie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Jedyne o czym należy pamiętać to zachowanie podstawowych zasad higieny.

USG prostaty przez powłoki brzuszne

Oceny wielkości gruczołu krokowego (stercza) można dokonać także podczas klasycznego badania USG. Przed wykonaniem badania należy pamiętać by:

- w dzień poprzedzający test trzymać delikatną i lekkostrawną dietę

- ostatni należy posiłek spożyć najpóźniej ok. godz. 19 i przyjąć jeden z powszechnie dostępnych środków redukujących gazy w żołądku

- osobom ze znaczną otyłością i skłonnością do zaparć zaleca się skorzystanie z naturalnych (ziołowych) środków na zaparcia. Najlepiej zażyć je na 24 godziny przed badaniem.

Na samo badanie należy przyjść na czczo. Nie należy przed nim palić, pić kawy oraz żuć gumy. Pacjentom zaleca się jedynie wypicie 1-1,5 litra wody na dwie godziny przed zaplanowanym USG . Na pełny obraz badania składają się dwa pomiary. Pierwszego dokonuje się z pełnym pęcherzem, drugiego po jego opróżnieniu.

Czytaj także:

Swoisty antygen sterczowy (PSA)

Badaj jądra, kontroluj prostatę

Badanie proktologiczne (per rectum)

BRCA 2

Prostata

Więcej o: