Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Wykorzystywany do badania otoskop, nazywany także wziernikiem usznym, zbudowany jest z cylindrycznej rurki (uchwytu). Przymocowana do niej główka wyposażona jest w żarówkę lub szkło powiększające. Do tego dochodzi wymienna i dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta stożkowata końcówka umieszczana bezpośrednio w uchu chorego. Niektóre posiadają własne zasilanie, zaś aparaty najnowszej generacji, tzw. wideootoskopy mają wmontowaną kamerę, rejestrującą i przesyłającą obraz do komputera.
Wziernikowanie ucha pozwala ocenić drożność przewodu słuchowego, czyli odcinka biegnącego od małżowiny usznej do błony bębenkowej, a także wnętrze ucha środkowego , czyli struktury odpowiedzialne za zmysł słuchu oraz utrzymywanie równowagi. Badanie umożliwia rozpoznanie i zdiagnozowanie zmian w aparacie słuchowym (infekcje, nadmierne gromadzenie się woskowiny oraz pęknięcie lub przebicie w obrębie kanału słuchowego). Jego połączenie z nosem oraz gardłem sprawia, że podczas wziernikowania stają się doskonale widoczne.
Otoskopia wykorzystywana jest również u pacjentów z podejrzeniem ostrego zapalenia ucha środkowego lub wewnętrznego, ropnego zapalenia ucha środkowego, zmianach grzybiczych , a także przy usuwaniu ciała obcego.
Przed wprowadzeniem wziernika w pierwszej kolejności lekarz dokładanie ogląda okolice ucha i wejście do przewodu słuchowego. Aby ułatwić umieszczenie aparatu osoba wykonująca badanie (zdarza się, że przeprowadza je pielęgniarka) lewą ręką pociąga małżowinę do góry i ku tyłowi, u małych pacjentów "rozciąga się" ją jedynie ku tyłowi. Po oświetleniu przewodu słuchowego wziernik wprowadzany jest bardzo delikatnie do uchu, jedynie do części chrzęstnej. Zbyt głębokie umieszczenie otoskopu tj. w części kostnej może być bardzo bolesne. W pierwszym etapie badania ogląda się skórę przewodu słuchowego, następnie błonę bębenkową. Prawidłowa i zdrowa błona jest bladoszara, owalna i półprzezroczysta. Niekiedy u dorosłych pokrywają ją białe plamy, czyli złogi wapniowe .
Wziernikowanie ucha trwa od kilku do kilkunastu minut a mogący pojawić się dyskomfort lub ból zależny jest od wprawy i doświadczenia badającego.
Ostre zapalenie ucha środkowego
Choroba Méniere'a (Choroba Meniere'a)