Wskazaniem jest choroba niedokrwienna serca. Warunkiem jest miarowy rytm serca. Badania nie można przeprowadzać u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Badanie przeprowadzane jest w ciągu dwóch dni, w dwóch etapach za pomocą urządzenia zwanego gammakamerą.
W etapie pierwszym przeprowadza się próbę wysiłkową, kontrolując cały czas pracę serca poprzez badanie
">EKG oraz ciśnienie tętnicze. Po osiągnięciu maksymalnego wysiłku pacjentowi podaje się poprzez wenflon znacznik promieniotwórczy. Po godzinie za pomocą gammakamery rejestruje się obraz serca.
W fazie drugiej spoczynkowej, wykonywanej zazwyczaj następnego dnia, także poprzez wenflon podaje się izotop i po godzinie rejestruje obraz serca podczas spoczynku.
Na koniec badania oba obrazy, z fazy I oraz II, porównuje się.
Przed badaniem pacjent musi odstawić leki, które mogłyby wpłynąć na zapis
">EKG, przejść badania wstępne - EKG, pomiar ciśnienia tętniczego, mieć ze sobą karton mleka (spożywa się go po podaniu izotopu). Należy także usunąć wszystkie metalowe przedmioty (biżuteria, monety, paski z metalowymi klamrami).
Na 3 godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłku, palić tytoniu, pić alkoholu, kawy i herbaty.
Badanie jest bezpieczne. Stosowane w badaniu izotopy podawane są w dawce zależnej od masy i wielkości pacjenta, bezpiecznej dla zdrowia. Nie przekracza dawki otrzymywanej podczas badania rentgenowskiego. Ponadto wykorzystywany w badaniu środek promieniotwórczy szybko ulega rozpadowi i zostaje wydalony z organizmu.
Pacjent otrzymuje wynik w formie opisu. Niekiedy dołączone są wydruki i klisze fotograficzne.
Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca)