Cyklodiatermia

Zabieg stosowany w leczeniu jaskry. Cyklodiatermia jest okulistycznym zabiegiem operacyjnym polegającym na zmniejszeniu wytwarzania cieczy wodnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Celem zabiegu jest anemizacja naczyń krwionośnych ciała rzęskowego, a co za tym idzie obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez działanie prądem na ciało rzęskowe.

Przebieg zabiegu

Zabieg cyklodiatermii wykonuje się w poradni okulistycznej. Badanie poprzedza znieczulenie miejscowe, ale mimo to pacjent może w trakcie badania odczuwać niewielkie kłucie. Zabieg polega na działaniu laserem poprzez twardówkę (twardówka jest przebijana cieniutką elektrodą) na ciało rzęskowe.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może mieć wrażenie rozmytego widzenia.

Przygotowanie do zabiegu

Do zabiegu nie potrzebne są specjalne przygotowania. Konieczne jest jedynie wykonanie wstępnych badań zleconych przez lekarza. Najczęściej są to: badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego (tenometria), określenie parametrów odpływu cieczy z gałki ocznej (tonografia) oraz badanie pola widzenia (perymetria).

Powikłania

Zabieg cyklodiatermii bardzo rzadko powoduje jakieś powikłania. Niekiedy występuje hipotonia, pogorszenie ostrości wzroku i wylewy krwi do ciała szklistego.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Skrzydlik

Astygmatyzm, gdy optyka szwankuje

Nie lekceważ stanów zapalnych oczu

Nadwzroczność - dopóki starczy akomodacji

Ślepota zmierzchowa

Więcej o: