Mê¿czy¼ni - brudna p³eæ?

Kr±¿±ce od wieków stereotypy przyklei³y mê¿czyznom ³atkê ?brzydszej p³ci?. Na szczê¶cie wraz z up³ywem lat ¶wiatopogl±d, postrzeganie oraz rola mê¿czyzny bardzo siê zmieni³y. I choæ panowie zaczêli zwracaæ wiêksz± uwagê na to jak wygl±daj± to skupili siê g³ównie na tym, co powierzchowne. Ogromna czê¶æ z nich zapomina o higienie jamy ustnej, nie wiedz±c jak powa¿ne w skutkach mog± byæ choroby zêbów b±d¼ dzi±se³.
Do³±cz do nas na Facebooku!

Badania Fundacji Dr Laskus (2013) objê³y tysi±c osób z ca³ej Polski. W czê¶ci po¶wiêconej higienie jamy ustnej przeanalizowano nawyki higienizacyjne Polaków w podziale na p³eæ. I w tej konkurencji panie po raz kolejny udowodni³y, ze nie tylko lepiej dbaj± o zêby i dzi±s³a, ale maj± znacznie wiêksz± ¶wiadomo¶æ konsekwencji zwi±zanych z niestosowaniem podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Szczoteczka - wróg nr 1

Dla ogromnej wiêkszo¶ci panów problem z dbaniem o zêby zaczyna siê ju¿ na etapie szczotkowania . W ka¿dej z grup deklaruj±cych mycie zêbów 2 razy dziennie, 3 razy dziennie lub czê¶ciej przewa¿aj± kobiety. Za¶ w¶ród respondentów myj±cych zêby zbyt rzadko (raz dziennie, rzadziej, wcale) niechlubny prym wiod± mê¿czy¼ni. Na niekorzy¶æ panów dzia³aj± tak¿e statystyki w innych kategoriach tj. stosowania p³ynów do p³ukania jamy ustnej. Korzysta z niego co trzecia kobieta i co czwarty Polak. Panie znacznie czê¶ciej u¿ywaj± nici dentystycznych. Z jej pomocy korzysta zaledwie co dziesi±ty przepytany mê¿czyzna.

Co ty wiesz o implantach?

Panowie znacznie rzadziej odwiedzaj± tak¿e gabinety dentystyczne w efekcie ponad po³owa z nich ma braki w uzêbieniu.

Jednak, jak pokazuj± badania Fundacji Dr Laskus braki w uzêbieniu to znacz±cy problemem tak¿e w¶ród kobiet (ok. 48 proc. nie posiada pe³nego uzêbienia). Z punktu widzenia mo¿liwo¶ci dzisiejszej stomatologii i mnogo¶ci metod wype³niania luk, statystyki wydaj± siê bardzo zaskakuj±ce. Bardzo popularne na ¶wiecie implanty, w Polsce wci±¿ maj± niewielu zwolenników. Tylko nieco ponad 3 proc. Polaków kiedykolwiek leczy³o siê implantologicznie. W tej nielicznej grupie tak¿e zwyciê¿a p³eæ piêkna.

To dopiero pocz±tek?

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, o czym ma³o kto wie, prowadzi nie tylko do powa¿nych zmian w uzêbieniu czy do ca³kowitej jego utraty. W przypadku panów stres, trzy razy wiêksza sk³onno¶æ do uzale¿nienia od nikotyny, alkoholu w po³±czeniu z brakiem systematyczno¶ci w zg³aszaniu siê na wizyty kontrolne prowadzi do zwiêkszonej zapadalno¶ci na choroby spo³eczne takie jak próchnica , parodontoza czy nowotwory jamy ustnej. Panowie cztery razy czê¶ciej ni¿ kobiety zapadaj± na raka jamy ustnej.

- Konsekwencje medyczne powik³añ próchnicy i chorób dzi±se³ to nie tylko wymiar estetyczno-funkcjonalny, ale tak¿e wp³yw na zdrowie ogólne. Wieloletnie badania naukowców z ca³ego ¶wiata wykaza³y wp³yw np. zaawansowanej choroby przyzêbia na choroby sercowo-naczyniowe , u kobiet przedwczesne porody i nisk± wagê urodzeniow± noworodków. U mê¿czyzn za¶ wykazano wp³yw chorób dzi±se³ na zaburzenia erekcji - trzykrotnie czê¶ciej k³opoty z erekcj± wystêpuj± u mê¿czyzn cierpi±cych na ciê¿kie przewlek³e choroby przyzêbia. Stwierdzono równie¿ czêstsz± zapadalno¶æ na zawa³y serca i udary mózgu u mê¿czyzn z chorobami dzi±se³ - dodaje dr Agnieszka Laskus, jeden z fundatorów Fundacji Dr Laskus.

Chcesz siê dowiedzieæ wiêcej, co¶ Ciê niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj tak¿e:

Zêby zdrowe - powód do dumy

Rak jamy ustnej

Nici bez nici

Zdrowe dzi±s³a to zdrowe.. p³uca

Paradontoza