Małowodzie - Duże zagrożenie dla ciąży. Uważaj na jego objawy, poznaj diagnozy i leczenie

Wody płodowe, czyli płyn owodniowy obecny w błonach płodowych mają szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Zapewnia mu odpowiednie środowisko, amortyzuje, zapewnia swobodę ruchów, odżywia a przede wszystkim ochrania płód. Zbyt mała ilość płynu nazywana jest w medycynie małowodziem.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Za powstawanie, oczyszczanie oraz wymianę płynu owodniowego odpowiadają owodnia, pępowina, skóra, nerki, płuca oraz przewód pokarmowy. Tym samym stanowi on kompilację płynów ustrojowych dziecka i matki. Jego jakość jest nieustannie kontrolowana przez organizm, dlatego zawsze pozostaje czysty i świeży. Czas potrzebny na jego całkowita wymianę to ok. 2 godziny.

W pierwszych tygodniach ciąży objętość płynu waha się od 5 do 10 ml. Do 36 tygodnia ciąży zwiększa swoją objętość by wraz z nadejściem 40. spaść do 800 ml. Czasem na skutek przyjmowanych leków lub przedwczesnego pęknięcia błon płodowych jego ilość spada poniżej 100 ml. Stan ten nazywany jest małowodziem.

Objawy

U kobiet w ciąży, u których pojawiło się schorzenie obserwuje się małą objętość macicy względem wieku ciąży, małym obwodem brzucha u ciężarnej oraz niewielkim przyrostem masy ciała. W badaniach położniczych części płodu jest bardzo wyraźnie wyczuwalna.

Zignorowanie zbyt małej ilości płynu owodniowego może być bardzo niebezpieczne. Zdarza się, że małowodzie prowadzi do wad wrodzonych skupionych w obrębie kończyn, płuc . Niekiedy prowadzi do poronień, obumarcia płodu, przedwczesnego porodu, niedotlenienia oraz słabszego przyrost masy płodu.

Diagnoza

Małowodzie diagnozowane jest u 4 proc. wszystkich ciężarnych, z czego aż 12 proc. przekroczyło termin porodu. Najlepszą metodą diagnostyczną przy podejrzeniu niewystarczającej ilości wód płodowych jest badanie ultrasonografem . W niektórych przypadkach wykonuje się także badanie NTS pozwalające obserwować rytm serca dziecka.

Leczenie

Dzięki odpowiedniej diagnostyce możliwe jest dokładne określenie przyczyny oraz ilości płynu. U niektórych pacjentek zaleca się jedynie przyjmowanie większej ilości płynów. W pozostałych przypadkach stosuje się tzw. amnioinfuzję, zabieg polega na uzupełnianiu płynu odpowiednim roztworem solnym przez szyjkę do macicy. Może być ona stosowana niezależnie od etapu ciąży.

Czytaj także:

Problemy z szyjką macicy w ciąży

Macica inwolucyjna

Atonia

Hipotonia macicy

Progesteron, hormon życia

Więcej o: