Badanie ciężaru właściwego moczu

red.
02.02.2005 , aktualizacja: 22.05.2015 16:53
A A A Drukuj
Badanie ciężaru właściwego moczu służy przede wszystkim ocenie pracy nerek

Badanie ciężaru właściwego moczu służy przede wszystkim ocenie pracy nerek (Shutterstock)

Badanie moczu to jedno z częściej zlecanych przez lekarzy badań. Wykorzystywane jest zarówno do badań okresowych, jak i diagnostycznych. Z jego pomocą ocenia się m.in. funkcjonowanie nerek.
Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Badanie służy ocenie zdolności nerek do prawidłowego zagęszczania moczu.

Opis badania

Dzieci i dorośli Pobranie moczu ze środkowego, "czystego" strumienia aby uzyskać czysty mocz. Mężczyźni i chłopcy powinni umyć żołądź penisa, kobiety i dziewczęta powinny umyć okolicę warg sromowych i pochwy wodą z mydłem i spłukać dokładnie. Po rozpoczęciu mikcji należy pierwszą niewielką porcję moczu oddać do toalety (pozwala to na a to na wypłukanie moczowodu z zanieczyszczenia), następnie do czystego pojemnika oddać mocz i odsunąć go spod strumienia moczu po napełnieniu oddać pojemnik do badania. Niemowlęta Przed pobraniem moczu należy przemyć okolicę ujścia cewki moczowej, następnie otworzyć torebkę na zbiórkę moczu (jest to plastikowa torebka z przylepcem na końcu) i umocować na skórze dziecka. U chłopców można włożyć całego penisa do torebki i torebkę przykleić do skóry, u dziewczynek torebka jest przyklejana dookoła warg sromowych. Na torebkę można założyć niemowlęciu pieluszkę. Należy często sprawdzać czy dziecko nasiusiało do torebki. Może się zdarzyć że u ruchliwych dzieci pobranie będzie wymagało kilku prób z powodu odklejenia się torebki, uniemożliwiając uzyskanie próbki moczu.

Przygotowanie do badania

Przed badaniem należy normalnie się odżywiać przez okres kilkunastu dni. Instrukcje na temat przyjmowania dużej ilości płynów lub ich ograniczenie powinien podać lekarz. Jeżeli pobranie przeprowadza się u niemowląt, kilka dodatkowych próbek może okazać się potrzebne podczas badania nie występuje uczucie dyskomfortu - test polega na fizjologicznym oddaniu moczu nie ma ryzyka wystąpienia powikłań.

Wyniki

Najczęściej badanie ciężaru właściwego moczu wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie cukrzycy i w celu oceny zagęszczania moczu przez nerki. Prawidłowo, nerki regulują gęstość moczu poprzez modyfikowanie ilości wody w moczu. Wartości prawidłowe:

 • 1,010 do 1,025 w normalnych warunkach

 • poniżej 1,010 po wypiciu znacznej ilości płynów

 • powyżej 1,025 po wstrzymaniu przyjmowaniu płynów

  Wyniki nieprawidłowe

  Podwyższenie ciężaru właściwego moczu może sugerować

 • odwodnienie

 • biegunkę

 • nadmierne pocenie się

 • cukromocz

 • niewydolność serca (związaną z obniżonym napływem krwi do nerek)

 • białkomocz

 • Zobacz także
  Skomentuj:
  Zaloguj się

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX