Mastalgia cykliczna: przyczyny bólu piersi

Mastalgia, czyli ból piersi to zazwyczaj niegroźna choć mocno dokuczliwa przypadłość. Przyczyny nieprzyjemnego ucisku lub kłucia mogą pojawić się u kobiet w każdym wieku i z bardzo różnych przyczyn. Mastalgia cykliczna ma ścisły związek z miesiączką lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Cykliczny ból piersi najczęściej pojawia się na kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki i mija wraz z wystąpieniem krwawienia. Zdaniem naukowców za sprawą progesteronu (odpowiada także, za bolesność piersi kobiet w ciąży) w tkankach gruczołowych zaczyna zbierać się woda. W efekcie piersi, szczególnie w drugim okresie cyklu stają się bardziej wrażliwe. Są napięte, guzkowate, twarde a brodawki obrzmiałe. Dolegliwości nasilają się przy wykonywaniu szybkich i gwałtownych ruchów.

Od decyzji lekarza zależy czy konieczne jest wprowadzenie leczenia. Jeśli specjalista zdecyduje się na wprowadzenie farmakologii najczęściej sięga się po tzw. analogi, czyli substancje o działaniu podobnym do hormonów. Hamują one funkcjonowanie jajników i wywołują przedwczesną menopauzę. Mimo że terapia przynosi efekty niesie pewne nieprzyjemności. Pacjentki muszą liczyć się z uderzeniami gorąca, zimnymi potami oraz złym samopoczuciem. Aby zmniejszyć ich nasilenie leczenie uzupełnia się o preparaty z witaminą A , E oraz z grupy B.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Mastodynia

Piersi sprężystość ważniejsza od rozmiaru

14 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o raku piersi

Mastopatia

Samobadanie piersi - wiesz jak się badać prawidłowo?

Więcej o: