Jak rozkręcić metabolizm? Sprawdzone sposoby dla osób dojrzałych

Niby jesz to samo i tak samo, w diecie nie przybyło produktów wysokokalorycznych, a jednak waga idzie w górę? Niestety, to możliwe. Po czterdziestce naturalne spowolnienie metabolizmu sprawia, że coraz łatwiej przytyć, coraz trudniej schudnąć. Co można na to poradzić? Całkiem sporo.

Potocznie mówi się, że ktoś ma szybki, bądź wolny, metabolizm i to głównie on ma decydować o naszej skłonności do tycia, a w efekcie o wadze, samopoczuciu i zdrowiu. Sporo w tym prawdy, chociaż tempo przemiany materii to coś więcej niż regulator masy ciała. 

Zapisany w genach 

Metabolizm, nazywany też przemianą materii lub tempem przemiany materii, to całość reakcji biochemicznych zachodzących w naszym ciele. Jest podstawą funkcjonowania organizmu. Dzięki niemu komórki mogą rosnąć i się namnażać, uczestniczyć w procesach wewnętrznych i reagować na bodźce zewnętrzne. Przemiana materii pozwala pozyskiwać, wykorzystywać i przechowywać energię niezbędną do życia. 

Te procesy energetyczne w znacznym stopniu decydują, ile  energii spalasz, a ile magazynujesz, także w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej. Tempa metabolizmu nie zmienisz diametralnie,  ale zawsze można mu pomóc. Na metabolizm wpływają czynniki genetyczne, wiek (im człowiek starszy, tym wolniejszy metabolizm), płeć, stopień umięśnienia (dużo tkanki mięśniowej polepsza metabolizm).  Sporo zależy także od codziennych nawyków, które możemy sami kształtować i nie jesteśmy skazani na otyłość wyłącznie wskutek zbyt wolnego metabolizmu.  

Rozpędzamy metabolizm – sprawdzone sposoby 

W każdym wieku skutecznym sposobem wspierania metabolizmu jest regularna aktywność fizyczna. Jeśli chcemy realnie usprawnić proces spalania tkanki tłuszczowej, ćwiczenia powinny trwać co najmniej 45 minut. Zdrowsza jest systematyczność niż obciążająca organizm intensywność ponad miarę. Spaceruj, pływaj, tańcz, postaw na rower – wybierz coś, co sprawia ci przyjemność. Będzie łatwiej o konsekwencję. Brakuje ci czasu? Zacznij od małych rzeczy. Zrezygnuj z windy, wysiądź przystanek wcześniej w drodze do pracy. Potem zwiększysz dystans. Aktywność fizyczna zwiększa poziom endorfin. Poczujesz się szczęśliwszy, znajdziesz motywację, by zrobić dla siebie jeszcze więcej.

Pomaga również złota reguła jedzenia, czyli: często, ale umiarkowane porcje. Nie objadaj się, ale też nie głodź. Dlaczego? Jeśli porcje są zbyt duże, organizm ma zwyczajnie problem z ich przerobieniem. Wówczas odkłada zapasy, których wcale tak łatwo się nie pozbywasz. Długie przerwy między posiłkami, głodzenie się, zawsze prowadzą do spowolnienia metabolizmu. Organizm zabezpiecza się na gorszy czas. Jeśli jeszcze masz zwyczaj podjadać w nocy, spożywać ostatni posiłek później niż 2-3 godziny przed snem, problemy gwarantowane. Niewskazane są wszelkie diety niedoborowe. To mit, że osoby niedożywione są szczupłe. Wiele osób otyłych cierpi z powodu niedoboru składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowej przemiany materii, jak chrom, magnez, witaminy z grupy B czy cynk. 

Co jeszcze warto zrobić?

1. Dbaj o optymalne nawodnienie

Zwykła woda znacząco usprawnia procesy trawienne i zmniejsza łaknienie. Odpowiednio nawodniony organizm lepiej toleruje wysiłek fizyczny. Wiele osób zaczyna dzień od szklanki wody z cytryną. Jeśli nie odpowiada ci jej kwaśny smak, możesz z cytryny zrezygnować. To same płyny pełnią kluczową rolę w ożywieniu organizmu o poranku. Woda jest bez smaku? Możesz go zmienić z pomocą mięty lub postawić na zieloną herbatę. Jej składniki, w tym teina (rodzaj kofeiny) oraz garbniki, nasilają termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła przez organizm, podczas którego spalamy kalorie. Picie naparów z zielonej herbaty przyspiesza również rozpad cząsteczek tłuszczu, dlatego wiele osób sięga również po preparaty zawierające ekstrakty (wyciągi) herbaciane, ze względu na większe stężenie substancji czynnych niż w naparze. 

2. Skorzystaj ze sprawdzonych pomocników

Ekstrakt z zielonej herbaty znajdziesz choćby w suplemencie diety Berimal Metabolizm. Z jego pomocą dostarczysz organizmowi także wspomniany wcześniej chrom, który wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy i zmniejsza apetyt na słodycze, a także witaminy z grupy B (B6 i B12), które wspomagają metabolizm homocysteiny, substancji ważnej dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Berimal zawiera również unikatowy składnik ActiBPF, czyli standaryzowaną kompozycję polifenoli  z bergamoty. 

Suplement diety Berimal.Suplement diety Berimal. Materiał promocyjny

3. Nie zapominaj o śniadaniu

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Pożywne płatki czy kasza z owocami zapewnią energię, zapewnią uczucie sytości na dłużej i dostarczą bezcenny błonnik, który usprawnia pracę układu pokarmowego, dosłownie sprząta w jelitach, Wybierz jednak takie jego źródła, które są nieprzetworzonymi produktami zbożowymi, bez sztucznych dodatków.

4. Przyprawiaj z głową

Chociaż przyprawy to zaledwie dodatek do dań, mogą usprawnić metabolizm. Za jego najcenniejszych pomocników uchodzą:

  • pieprz cayenne oraz papryczki chilli, które działają rozgrzewająco, pobudzając naturalne procesy spalania tłuszczu przez organizm,
  • oregano usprawniające procesy trawienne, 
  • cynamon, który dodatkowo może obniżać poziom złego cholesterolu LDL,
  • bazylia - łagodząca niestrawności, wspierająca pracę jelit. 

5. Doceń znaczenie snu

Odpowiednio długi czas snu to jeden z kluczowych czynników odpowiadających za prawidłową przemianą materii. Jeżeli chodzisz późno spać lub cierpisz na bezsenność, nie dajesz organizmowi odpocząć i nie brakuje pokus do podjadania. 

6. Unikaj stresu

Najpierw podjadasz, żeby pokonać stres. Potem jesteś zestresowany, bo przytyłeś. Koło się zamyka. Hormony stresu (adrenalina i kortyzol) dodatkowo sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Rozładowywanie drobnych napięć, ale przede wszystkim walka z przewlekłym stresem to niezbędny element starań o sprawny metabolizm i szczupłą sylwetkę.

Dlaczego to jest ważne?

Kochanego ciała nigdy za dużo? Nieprawda. Nadwaga i otyłość to nie są problemy wyłącznie estetyczne. Nadwaga, o której mówimy, gdy twój wskaźnik BMI jest w przedziale 25-29, wyraźnie obniża jakość życia, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i cukrzycy, obciąża kręgosłup. Otyłość, czyli stan, gdy wskaźnik BMI wynosi 30 lub więcej (ale także, gdy obwód talii przekracza 88 centymetrów u kobiet i 102 cm u mężczyzn – tzw. otyłość brzuszna), to już choroba. 

Zmieniając styl życia i wspierając metabolizm, możesz wiele zmienić na lepsze, w każdym wieku. Pamiętaj jednak, żeby każdy niepokojący cię objaw zawsze konsultować z lekarzem.  

USP ZdrowieUSP Zdrowie Materiał promocyjny

Więcej o: