Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja, która pomaga w walce z nowotworami krwi. W Polsce funkcjonuje od 2008 roku. Misją organizacji jest znalezienie dawcy dla pacjenta, który potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. DKMS wspiera też osoby potrzebujące pomocy oraz promuje zdrowie publiczne. Fundacja jest największą bazą niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku w Polsce - znajduje się tam obecnie ponad 1,7 mln zarejestrowanych osób.
Dawcą może zostać zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która nie posiada znacznej nadwagi. Tatuaże nie są przeszkodą. Rejestracji w bazie możesz dokonać przez internet - na stronie Fundacji DKMS znajdziesz specjalny formularz zgłoszeniowy. Następnie otrzymasz pakiet rejestracyjny, który zawiera pałeczki do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz deklarację. Całość, po wypełnieniu, należy przesłać pocztą na adres Fundacji. Proces wprowadzania wyników wraz z danymi do bazy dawców szpiku trwa około 2-3 miesiące, a o jego etapach zostaniesz poinformowany drogą mailową lub za pośrednictwem SMS. Rejestracja jest bezpłatna, nie pokrywasz żadnych kosztów.
Fundacja DKMS skontaktuje się z tobą telefonicznie, jeśli twoje antygeny HLA będą zgodne z antygenami HLA pacjenta, który potrzebuje pomocy. Podczas rozmowy koordynator zapyta, czy podtrzymujesz swoją chęć pomocy i chcesz oddać krwiotwórcze komórki macierzyste dla pacjenta. Należy go wówczas poinformować o aktualnym stanie zdrowia lub ewentualnych przeciwwskazaniach (jeśli takie występują) - telefon od Fundacji DKMS możesz dostać nawet po kilku latach od rejestracji.
Po rozmowie zostaniesz umówiony na wizytę w przychodni - twoja krew zostanie zbadana pod kątem wirusologicznym (sprawdzona zostanie raz jeszcze zgodność). Od stwierdzenia zgodności, do momentu oddania komórek macierzystych może minąć kilka miesięcy (wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta). O kolejnych etapach procesu zostaniesz poinformowany za pośrednictwem Fundacji DKMS - to m.in. informacje o terminie badań wstępnych, metodzie oraz miejscu pobrania. Jako dawca nie ponosisz żadnych kosztów. To Fundacja zajmuje się organizacją transportu czy zakwaterowania i pokrywa wszelkie koszty związane z oddaniem komórek macierzystych.
Pobranie komórek macierzystych fot. Fundacja DKMS (www.dkms.pl/biuro-prasowe)
To bezpieczny zabieg, który nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia czy życia dawcy. Komórki macierzyste pobiera się dożylnie przez dojścia w ramionach (tę metodę stosuje się w 85 proc. przypadków) lub z talerza kości biodrowej (stosuje się tylko w 15 proc. przypadków). Pobranie komórek z krwi obwodowej przypomina standardowy proces oddawania krwi. Zabieg trwa kilka godzin, po czym dawca może wrócić do domu. Druga metoda pobrania to pobranie szpiku (w którym znajdują się komórki macierzyste) z talerza kości biodrowej. Nie ma ona nic wspólnego z kręgosłupem. Zabieg trwa około godziny i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, dlatego dawca jest przyjmowany do klinki dzień wcześniej i opuszcza ją dzień po pobraniu, ze względu na obserwację po podaniu znieczulenia. Nasz organizm odbuduje ubytek komórek macierzystych bardzo szybko - w ciągu 2-3 tygodni.
Komórki macierzyste regenerują się bardzo szybko, dlatego dawcą można być wielokrotnie. Po pobraniu dawca może otrzymać informacje o swoim bliźniaku genetycznym (może poznać płeć, grupę wiekową oraz kraj pochodzenia). Jeśli chodzi o kontakt tych osób, to sprawa nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od prawnych regulacji danego kraju oraz chęci biorcy lub jego prawnych opiekunów.