Jaki filtr dla Twojego fototypu

Kremy z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem słonecznym trzeba stosować nie tylko na nasłonecznionej plaży. Także w mieście, w pochmurny dzień potrzebna jest ochrona

Słońce może być groźne dla skóry. Nadmiar promieni słonecznych powoduje oparzenia, fotodermatozy, a nawet raka. Promienie UVB powodują zaczerwienienia i oparzenia, promienie UVA są groźniejsze - to właśnie one głęboko penetrują skórę, uszkadzając materiał genetyczny. Ochronę przed jednym i drugim rodzajem promieniowania stanowią preparaty ze filtrami.

Żaden krem w stu procentach nie zabezpiecza skóry przed groźnym promieniowaniem. Nawet kremy o wysokich filtrach (np. SPF 60, 100) przepuszczają promienie. Ale im wyższy filtr, tym większa blokada i wydłużony czas oddziaływania słońca na skórę.

Niektóre preparaty przeciwsłoneczne nawilżają skórę, odżywiają ją, chronią przed utratą wilgoci. W sklepach można kupić kosmetyki z antyutleniaczami, neutralizujące wolne rodniki oraz takie, które wzmacniają naturalną ochronę i mechanizmy samonaprawcze skóry.

Kremem, choćby najsilniejszym, nie wystarczy posmarować się raz dziennie - kosmetyk łatwo ściera się z powierzchni skóry, dlatego trzeba go używać 3-4 razy w ciągu dnia. Na plażę warto zabrać ze sobą wodoodporny kosmetyk, a po wyjściu z kąpieli szybko wytrzeć się do sucha (schnięcie na słońcu grozi poparzeniem).

W mieście, np. w drodze do pracy, też trzeba używać preparatów z filtrami. Nie ma potrzeby stosowania i kremu, i podkładu z filtrami przeciwsłonecznymi, bo wartości ich faktorów nie kumulują się. Dermatolodzy radzą, by w mieście używać kremów z SPF 8-15, choć wiele zależy od rodzaju skóry i jej odporności na słońce.

Na co zwracać uwagę w sklepie? Większość producentów kosmetyków umieszcza na opakowaniu skrót SPF (ang. Sun Protection Factor) lub IP (franc. Indice de Protection) - oznacza to, że kosmetyk chroni przed promieniowaniem UVB. To jednak nie wystarczy, bo promienie UVB są jedynie odpowiedzialne za zaczerwienienie skóry. Bardziej szkodliwe jest promieniowanie UVA, które działa podstępnie, bo niewidocznie. Przenika przez wodę, szyby, ubranie i jest odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry, alergie, a nawet raka. Dlatego najlepiej wybrać taki preparat, na którego opakowaniu podana jest informacja, w jakim stopniu zabezpiecza on zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Przykładowo, przeciętny preparat z SPF 15, 30 czy nawet 50 tylko w 20 proc. chroni przed promieniowaniem UVA.

Jak wybrać krem?

Fototyp skóry i jej wrażliwość na działanie słońca zależą od ilości melaniny - pigmentu znajdującego się w skórze. Najczęściej przyjmuje się:

Typ I - włosy rude lub blond, jasne oczy, piegi, skóra na słońcu mocno czerwienieje. Zalecany filtr - tzw. bloker, z faktorem powyżej 25.

Typ II - włosy ciemny blond, jasne oczy i skóra, piegi, również częste oparzenia słoneczne. Zalecany filtr - także bloker.

Typ III - jasna skóra, jasne lub ciemne oczy, włosy brązowe lub ciemny blond. Zalecany krem z faktorem od 30 do 25.

Typ IV - skóra normalna, ciemne oczy i włosy. Zalecany krem z faktorem 20.

Typ V - lekko śniada karnacja, brązowe włosy, ciemne oczy. Zalecany krem z faktorem 10-15.

Typ VI - śniada cera, ciemne włosy i oczy. Zalecany krem z faktorem 10.

Co w sklepach

Solar Expertise, L'Oreal: mleczko pielęgnacyjne SPF 60 - 52 zł, krem pielęgnacyjny SPF 60 - 39,50 zł

Dax Cosmetics: olejek w żelu do opalania 4 UVA/UVB - 16,70 zł, mleczko po opalaniu w spreju - 12,90 zł, pianka po przedawkowaniu słońca - 15,20 zł

Kolastyna: Aktywator Opalania- 20,50 zł, emulsja do opalania dla dzieci Color SPF 20 -28,30 zł

Eris: krem do opalania twarzy SPF 20 z witaminą E i kolagenem - 15 zł

La Roche-Posay: krem dla osób o skórze nadwrażliwej na słońce UVA 80/28 - 60 zł

Więcej o: