Joga - poznaj swoje ciało

Harmonia ciała i umysłu, rozluźnienie, brak napięcia - takie są efekty uprawiania jogi. Ćwiczenia nie wymagają wielkiego wysiłku fizycznego, a raczej skupienia i koncentracji. Przede wszystkim zaś - wielokrotnego powtarzania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Do jogi przekonało się wielu, w tym między innymi Sting i Madonna. Oboje utrzymują, że jest czymś więcej niż tylko ćwiczeniami, które pomagają utrzymać kondycję fizyczną i psychiczną. Ich zdaniem to filozofia życia

Swam Sivananda, zmarły w latach 60. jeden z najznakomitszych nauczycieli jogi, zanim wyrzekł się świata dla duchowej drogi, pracował jako lekarz. Opublikował ponad 300 książek, broszur i czasopism, w których pisząc o jodze, wykorzystywał także wiedzę medyczną. Sivanand przedstawia ludzkie ciało jako swoisty pojazd, w którym umysł jest prowadzącym, dusza prawdziwą istotą człowieka, a działanie, emocje i inteligencja to trzy siły, które uruchamiają ów wehikuł ciała.

Ostatnio wraca moda na jogę. Cieszy się popularnością zwłaszcza wśród artystów i biznesmenów, czyli ludzi pracujących w stresie. - Osoby, które za czymś gonią i wciąż się spieszą, muszą nagle przybrać statyczną pozycję - tłumaczy Adam Bielewicz z warszawskiego Joga Centrum. - Ćwiczenia pomagają im w usunięciu napięć i pozwalają wejść w lepszy kontakt ze sobą samym.

Zmierzyć się ze swoim ciałem

Najważniejszym atutem jogi jest to, że może ją uprawiać każdy bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Ćwiczenia przyniosą jednak pożytek pod warunkiem, że będą dobrze dobrane i właściwie wykonywane - najlepiej pod opieką doświadczonych instruktorów.

Przekonują oni, że efekty ćwiczeń są odczuwalne niemal natychmiast: poczucie zrelaksowania, poprawa kondycji i samopoczucia. Asany, czyli postawy jogi, wpływają korzystnie na sprawność człowieka. Ciało staje się bardziej elastyczne i lepiej umięśnione. Specjalna dieta oczyszcza organizm i poprawia przemianę materii . Natomiast ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe likwidują stres i napięcia, dotleniają ciało i poprawiają koncentrację. Zwolennicy jogi utrzymują, że uprawiając ją, łatwiej rzucić palenie . Z czasem ćwiczący odkrywają w praktykach prawdziwy sens, intensyfikują ćwiczenia i stają się szczęśliwsi. - Joga to filozoficzny system indyjski, który dużą wagę przywiązuje do praktyki. Chodzi o to, żeby doświadczyć wzajemnego przenikania ciała, umysłu i duszy - wyjaśnia Adam Bielewicz.

Słoneczny oddech

Istnieją cztery główne ścieżki jogi: karma joga (joga pracy), bhakti joga (polega na modlitwie i poświęceniu), jnana joga (inaczej joga intelektualistów, polega na doskonaleniu się poprzez studiowanie ksiąg) i raja joga (królewska; to joga medytacji, w jej skład wchodzi hatha joga).

Jak mówi legenda, hatha joga (najbardziej popularna forma jogi w Polsce) jest połączeniem "oddechu słonecznego z księżycowym". Sylaba "ha" oznacza oddech lub tchnienie słoneczne, a sylaba "tha" - księżycowe.

Trening jogi to praca z ciałem. Przyjmuje się pewne pozycje i wykonuje określone grupy ćwiczeń - oddechowych i relaksacyjnych, jak również takich, które mają za zadanie ożywić i naergetyzować ciało. - Celem jogi jest życie pełniejszym życiem. Sprowadza się to do tego, że mamy czuć nasze ciało i bardziej świadomie z nim pracować. To ono odzwierciedla nasze myśli, sprawia, że jesteśmy otwarci czy zamknięci w sobie - twierdzi Adam Bielewicz. - Podczas wykonywania ćwiczeń trzeba obserwować siebie, a nie innych. Zwracać uwagę na to, co dzieje się z naszym ciałem - jak ustawione są stopy, co dzieje się z brzuchem i korygować nieprawidłowości.

Bez skarpetek

Aby ćwiczyć jogę, nie trzeba mieć specjalnego stroju. Ważne jedynie, by ubranie było wygodne, luźne i nie krępowało ruchów. Jogę najlepiej ćwiczyć bez butów i skarpetek, bo wtedy stopa ma doskonały kontakt z podłożem. Na trzy godziny przed zajęciami powinno się nic nie jeść.

W jodze nie ma rozgrzewki - nie wszystkie ćwiczenia są dynamiczne, zatem nie trzeba ich wykonywać na rozgrzanym ciele. Jogę może ćwiczyć prawie każdy, instruktora warto jednak wcześniej uprzedzić, jeżeli cierpi się na dyskopatię lub jakiekolwiek kontuzje.

O dobrych zajęciach jogi najlepiej dowiadywać się pocztą pantoflową, czyli od tych osób, które już na nie uczęszczają. Nauczyciel prowadzący zajęcia powinien mieć dyplom (w Polsce istnieje Stowarzyszenie Jogi Iyengara, które prowadzi kursy nauczycielskie i wydaje dyplomy). - Trzeba pamiętać również o tym, że instruktor powinien nam przypaść do gustu. Jedni wolą spokojne, inni dynamiczne osoby, i na tym również trzeba oprzeć swój wybór - podkreśla Adam Bielewicz.

Profesjonalne akademie jogi prowadzą kursy dla początkujących. Na takich zajęciach amatorzy poznają podstawowe figury i ćwiczenia, na których opierają się te zaawansowane. Dobrze na nie uczęszczać przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Joga! Centrum Adama Bielewicza mieści się przy ul. Żurawiej 32 i ul. Koncertowej 4, tel. 628 56 72. Miesięczny karnet kosztuje 140 zł, jedne półtoragodzinne zajęcia 25 zł.

Poradnik jogina

1. Asany łatwiej wykonywać po kąpieli. Również kwadrans po ćwiczeniach zalecana jest kąpiel.

2. Do wykonywania asan najlepiej jest przystępować z pustym żołądkiem. Po obfitym posiłku należy odczekać cztery godziny, po lekkim godzinę. Jeść można w pół godziny po asanach.

3. Najlepszą porą do ćwiczeń jest wczesny ranek lub późny wieczór.

4. Asan lepiej nie praktykować po kilkugodzinnym pobycie na dworze w pełnym słońcu.

5. Nie wolno ćwiczyć na gołej podłodze lub nierównym miejscu.

6. Nie należy wstrzymywać oddechu ani podczas dochodzenia do pozycji, ani podczas jej trwania.

7. Jeśli cierpisz na zawroty głowy lub zaburzenia ciśnienia krwi, nie zaczynaj od świecy lub stania na głowie.

8. Asan nie należy wykonywać w pierwszym miesiącu po porodzie.

Czytaj także:

Aerobik

Siłownia zamiast tabletki

Recepta na dobrą formę

Ćwiczę, wiec myślę

Medytacja dobra dla zdrowia? Są na to naukowe dowody?

Więcej o: