Choroba wysokościowa

Osoby które udają się w rejony górskie powinny umieć rozpoznać objawy choroby wysokościowej. Jest ona spowodowana niskim stężeniem tlenu na dużych wysokościach.

Ludzki organizm może przystosować się do zmian wysokości, jednak wymaga to czasu. Proces przystosowywania się organizmu do dużych wysokości nazywamy aklimatyzacją. Polega ona między innymi na zwiększeniu w krwi liczby czerwonych krwinek. Sugeruje się, że czynniki genetyczne mogą mieć duży wpływ na indywidualną odpowiedź naszego organizmu na dużą wysokość. Poziom aklimatyzacji jest to wysokość, poniżej którego nie odczuwa się objawów choroby górskiej. Po przekroczeniu tej wysokości pojawiają się zaburzenia zdrowotne. Dla większości ludzi jest to wysokość 2700 metrów.

Objawy

Objawy choroby górskiej pojawiają się podczas wspinaczki i zwiększania wysokości nad poziom morza. Jeśli grupa ma zbyt ambitne plany i przekroczy "poziom aklimatyzacji" osób bardziej wrażliwych, to prawdopodobnie zaobserwujemy u nich objawy choroby górskiej. Objawami choroby wysokościowej są:

- ból głowy

- bezsenność

- drażliwość

- zawroty głowy

- bóle mięśni

- zmęczenie

- utrata apetytu

- nudności lub wymioty

- obrzęki twarzy, rąk i stóp

Co robić?

Jedynym sposobem leczenia jest jak najszybsze przetransportowanie chorego niżej. Jeżeli jest to możliwe należy podać mu do oddychania tlen.

Zapobieganie

Aby uniknąć lub zredukować objawy choroby górskiej, należy najlepiej wspinać się powoli, aby twój organizm miał czas dostosować się do zmian stężenia tlenu w powietrzu wdychanym. Jest również ważne przyjmowanie dużych ilości płynów, aby przeciwdziałać objawom odwodnienia spowodowanego suchym górskim powietrzem i zwiększoną częstością oddechów.

Możesz dać swojemu organizmowi czas na zaadoptowanie się i spędzić noc na wysokości Twojego poziomu aklimatyzacyjnego. Jeśli zaczynasz odczuwać objawy choroby górskiej, to jesteś prawdopodobnie na granicy swojego poziomu aklimatyzacyjnego. Kiedy już go osiągniesz lub przekroczysz poziom 3000 metrów, nie powinieneś wspinać się więcej niż 300 metrów dziennie. Możesz przekroczyć te 300 metrów, ale powinieneś spać na poziomie nie wyższym niż 300 metrów w porównaniu do wysokości, na której spędziłeś poprzednią noc. Wspinanie się podczas dnia i częściowe schodzenie na noc pomoże ci bardziej efektywnie dostosować się do dużych wysokości. Twój poziom aklimatyzacyjny zmienia się i większość ludzi może kontynuować wspinaczkę następnego dnia.

Więcej o: