Jakie są rodzaje plomb?

Na plomby stomatolodzy mają swoje fachowe określenie - ?wypełnienia?

Jakie są rodzaje plomb?

Na plomby stomatolodzy mają swoje fachowe określenie - "wypełnienia"

Do niedawna najpopularniejsze były wypełnienia amalgamatowe. To materiał bardzo trwały, wytrzymuje od dziesięciu do piętnastu lat, bywa, że nawet kilkadziesiąt. Wolno się ściera i jest wygodny dla lekarza, bo łatwo się go zakłada i jest mało wrażliwy na wilgoć. Ma jeszcze jedną zaletę - jest tani.

Jednak od amalgamatów stopniowo się odchodzi. Zakłada się je jeszcze w gabinetach publicznej służby zdrowia. Pojawiły się doniesienia, że amalgamaty mogą szkodzić, np. ułatwiają rozwijanie się grzybic przewodu pokarmowego u dzieci na diecie bezglutenowej. Poza tym zawierają toksyczną rtęć. Jednak do tej pory nie dowiedziono, że rtęć przedostaje się z plomby i zatruwa organizm. W stomatologii amalgamatów używa się przecież od od stu pięćdziesięciu lat i nie słychać, by ktoś od nich chorował. Ale tak na wszelki wypadek stomatolodzy wolą już nie pakować pacjentom do ust "trucizny". Najdalej idą Szwedzi, którzy chcą zupełnie zrezygnować z amalgamatów w ciągu kilku lat. Tłumaczą, że rtęć nie tylko szkodzi pacjentowi, ale jeszcze zatruwa środowisko. To nie znaczy, że teraz nagle wszyscy powinni hurtem wymieniać wypełnienia amalgamatowe na kompozytowe, nawet jeśli tych starych mają bardzo dużo. Mogą to zrobić alergicy uczuleni na amalgamaty i osoby, którym bardzo zależy na wyglądzie zębów. Pojawił się bowiem nowy rodzaj wypełnień - kompozyty, które mają naturalny kolor. Stopniowo wypierają one amalgamaty.

Kompozyty wykonane są z żywic organicznych, w których jest wypełniacz z krzemionki, szkła organicznego i barwników. Jeszcze kilkanaście lat temu kompozyty szybko się ścierały i zmieniały kolor, bo używano wypełniaczy, których cząsteczki były duże, a przez to powierzchnia wypełniacza porowata. Teraz najmodniejsze są kompozyty hybrydowe: cząsteczki wypełniacza są różnej wielkości, lepiej do siebie przylegają i dlatego ten materiał jest trwalszy. Wytrzymuje przeciętnie od siedmiu do dziesięciu lat.

Kolor wypełnienia kompozytowego, w przeciwieństwie do amalgamatu, można dobrać do naturalnego koloru zęba. Standard to szesnaście odcieni. W zasadzie więc wypełnienia nie widać w zębie, zwłaszcza że coraz częściej dentyści starają się odtworzyć na nim naturalny rysunek, ze wszystkimi bruzdami i zagłębieniami. Kompozyty po założeniu utwardza się warstwa po warstwie, światłem. Używa się do tego lampy halogenowej, plazmowej lub lasera. To właśnie przez te lampy niektórzy pacjenci opowiadają później, że mają "plomby laserowe".

Z kompozytów wykonuje się też wkłady koronowe.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: