Czy mleczne zęby lepiej leczyć, czy wyrywać?

Usunąć chory ząb zawsze można

Czy mleczne zęby lepiej leczyć, czy wyrywać?

Usunąć chory ząb zawsze można

Niektórzy stomatolodzy traktują to jako sposób na pozbycie się próchnicy. Jednak obecnie uważa się, że przedwczesne usunięcie zębów mlecznych grozi później wadami zgryzu.

U dzieci szczęki rosną, a żeby rosły, potrzebują bodźców. Takim bodźcem jest dla nich tkwiący w szczęce mleczny ząb, który "pracuje", czyli gryzie pokarm. Im więcej zębów się usunie, tym mniejszą kości będą miały bodźców do wzrostu. W efekcie, gdy zaczną się wyrzynać zęby stałe, większe od zębów mlecznych, może się okazać, że się w szczęce po prostu nie mieszczą. Rosną wtedy pod złym kątem albo na siebie zachodzą. Zwiększa się wtedy szansa pojawienia się próchnicy i chorób przyzębia.

Dlatego bardziej niż usuwać opłaca się zęby mleczne leczyć - borować i plombować. Zwłaszcza że nieleczona próchnica może się przenieść na zęby stałe. W przypadku gdyby próchnica zaatakowała dużą powierzchnię zęba mlecznego, proces ten można powstrzymać, a jednocześnie nie wyrywać zęba - potrzebne jest wtedy lapisowanie (tutaj odsyłacz do pytania "Co to jest lapisowanie zębów?")

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: