Czy są przeciwwskazania do hormonalnej terapii zastępczej?

Kiedyś hormonalna terapia zastępcza była powszechnie zalecana kobietom w okresie około- i pomenopauzalnym.

Czy są przeciwwskazania do hormonalnej terapii zastępczej?

Kiedyś hormonalna terapia zastępcza była powszechnie zalecana kobietom w okresie około- i pomenopauzalnym.

Lekarze nie zastanawiali się, komu ją zalecić, a raczej - dla których pacjentek ta terapia ewentualnie nie jest wskazana. Dziś do HTZ lekarze podchodzą z większą ostrożnością. Wiadomo już, że HTZ nie można stosować u kobiet leczonych na tzw. nowotwory estrogenozależne - czyli na raka piersi, śluzówki macicy i jajnika. Jednak w tej chwili nie można z całą pewnością powiedzieć, jakie są inne przeciwwskazania. Na Zachodzie, głównie w USA i w Wielkiej Brytanii, prowadzone są obecnie duże badania, czy HTZ jest całkowicie bezpieczna, jednak wyniki będą znane dopiero za 2-3 lata. Jeśli obecnie lekarze mówią, że są jakieś przeciwwskazania do HTZ, albo że zmniejsza ona ryzyko występowania pewnych chorób, to opierają się na własnej wiedzy i praktyce.

Najczęstszym składnikiem stosowanym w HTZ jest 17 beta estradiol. Uważa się, że dzięki swojej właściwości rozszerzania naczyń krwionośnych 17 beta estradiol obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Jest też teza, że podawanie estrogenów w terapii HTZ zmniejsza ryzyko wystąpienia i postępowania choroby Alzheimera i miażdżycy. Ale są też prace, które tezę tę poddają w wątpliwość.

Zanim lekarz zaleci pacjentce HTZ, musi ustalić czy kobieta pali. Uważa się, że tytoń "spala" estrogeny. Według przeprowadzanych na Zachodzie badań HTZ stosowana u palaczek była mniej skuteczna. By terapia osiągnęła efekt, kobietom trzeba było podawać wyższe dawki hormonów.

HTZ nie jest wskazana dla kobiet, które przechodzą lub przeszły chorobę nowotworową - zwłaszcza raka piersi - albo należą do grupy ryzyka wystąpienia tej choroby. Raka piersi można bowiem wywołać właśnie przez podawanie estrogenów.

HTZ nie poleca się też kobietom, które cierpią na chorobę zakrzepowo-zatorową lub przeszły zawał, gdyż estrogeny zwiększają krzepliwość krwi.

HTZ ma również skutki uboczne. U niektórych stosujących ją kobiet nietolerancja na przyjmowane hormony przejawia się migrenami. Inne przybierają na wadze, a to z powodu zwiększonego apetytu albo dlatego, że organizm zaczyna zatrzymywać wodę. Niepożądanym skutkiem ubocznym mogą być też nowotworowe zmiany w piersi spowodowane przyjmowaniem estrogenów.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: