Urazy kręgosłupa

Rozpoznaje się je u ofiar wypadków drogowych i upadków z wysokości. Bywają też skutkiem skoków do wody. Mogą prowadzić do trwałego inwalidztwa, dlatego umiejętność udzielenia pomocy we właściwy sposób jest nie do przecenienia.

1. Jeśli poszkodowany jest przytomny, tzn. odpowiada na pytania, postaraj się dowiedzieć, w jakich okolicznościach doszło do urazu. Zapytaj, czy może poruszyć kończynami, czy ma zachowane czucie. O uszkodzeniu kręgosłupa może świadczyć charakterystyczne ułożenie głowy, mimowolne oddanie moczu lub kału, zaburzenia oddychania. Urazom kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym nierzadko towarzyszy dotkliwy ból.

2 Jeśli ranny jest nieprzytomny, nie reaguje na głos i delikatne potrząsanie, oceń, czy oddycha i czy ma zachowane krążenie. Jeśli nie, natychmiast ułóż go na twardym podłożu, wykonaj sztuczne oddychanie i masaż serca.

3 Gdy poszkodowany jest przytomny, lecz nie może poruszać kończynami, nie czuje dotyku, istnieje podejrzenie, że doznał urazu kręgosłupa. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Nie unoś go za barki, biodra lub kończyny i nie przenoś go. Gdy jednak okaże się to konieczne, poproś o pomoc innych świadków zdarzenia. Osoba, która doznała urazu musi koniecznie - w pozycji leżącej na plecach - zostać przymocowana do noszy. Jeśli ich nie ma, tę rolę spełnią np. drzwi lub połączone ze sobą deski.

Podejrzewając, że osoba poszkodowana mogła doznać urazu kręgosłupa, należy po udzieleniu pierwszej pomocy koniecznie wezwać pogotowie ratunkowe. Prawidłowo postępując do momentu jego przybycia, mamy szansę uchronić ofiarę przed następstwami przemieszczenia odłamków kostnych i powiększeniem uszkodzenia rdzenia kręgowego spowodowanego przez uraz.

Zakładanie kołnierza ochronnego

Zwiń gazetę, owiń ją chustą trójkątną; powstały rulon możesz też wsunąć np. do pończochy. Zegnij rulon w półkole, opierając go np. na udzie. Przyłóż środek powstałego w ten sposób kołnierza do szyi osoby ratowanej (poniżej podbródka). Jest to wskazane, gdy zachodzi podejrzenie złamania kręgosłupa szyjnego. Kołnierz taki służy do unieruchomienia głowy poszkodowanego. Prowizoryczny można wykonać z gazet, koca lub innych materiałów.

Owiń kołnierz dookoła szyi poszkodowanego, końce chusty lub pończochy zawiąż na przodzie. Upewnij się, czy osoba, której udzieliłeś pomocy, nie ma kłopotów z oddychaniem.

Ważne! Przy podejrzeniu złamania kręgosłupa nawet jeśli poszkodowany traci świadomość, nie należy go układać w pozycji ustalonej bocznej zwanej "bezpieczną".

Więcej o: