Kryptonim BPU, czyli Brzuch, Pośladki, Uda

BPU to gimnastyka odchudzająca, składa się z ćwiczeń wzmacniających mięśnie i redukujących tkankę tłuszczową, powtarzanych od kilku do kilkunastu razy ze szczególnym uwzględnieniem newralgicznych partii mięśniowych brzucha, pośladków, ud.

Są to zajęcia bombardujące problematyczne miejsca u kobiet, w których najczęściej odkłada się tkanka tłuszczowa. Charakteryzują się dużą liczbą powtórzeń i długimi seriami zapewniającymi zgrabny brzuch, uda i pośladki. Ćwiczenia wykonuje się w pozycjach wysokich i niskich na matach, koncentrują się one na dolnych partiach ciała - intensywnie modelują je, wyszczuplają, ujędrniają. W czasie zajęć wykorzystuje się wiele akcesoriów, nie towarzyszy im choreografia.

BPU to również gimnastyka wzmacniająca i wyszczuplająca - zajęcia skierowane są na spalanie tkanki tłuszczowej zalegającej na biodrach, udach, pośladkach i brzuchu oraz wzmocnienie znajdujących się tam mięśni. Ujędrnienie pośladków, zmniejszenie obwodu ud oraz wyrzeźbienie brzucha i talii - to główne cele i zadania na tego typu zajęciach. Ćwiczenia są tak dobrane, że nie ma przeciwwskazań do ich wykonywania.

Trening BPU charakteryzuje się mniejszą intensywnością niż inne zestawy ćwiczeń spalających tkankę tłuszczową. Zajęcia rozpoczynają się od rozgrzewki i rozciągania. Następnie wykonuje się ćwiczenia wzmacniające - głównie uda, pośladki, brzuch. Pod koniec tego treningu wykonuje się cześć rozluźniającą i rozciągającą mięśnie. Trening jest przeznaczony dla osób, które ze względów zdrowotnych lub innych nie mogą pozwolić sobie na intensywną gimnastykę.

Dla optymalnego efektu redukcji tkanki tłuszczowej często zalecane jest korzystanie z tych zajęć w połączeniu z tzw. "Fat Burningiem", salą aerobową lub rowerkami ("Indoor Cyclingiem"). Na zajęciach BUP możliwe jest stosowanie wielu przyborów fitness - hantelek, obciążników na nogi, tubingów, taśm, stepów, piłek różnej wielkości.

Proponowany zestaw domowych ćwiczeń na brzuch:

1. Usiądź na brzegu stabilnego krzesła, stopy postaw płasko na podłodze. Dłonie oprzyj na siedzisku po bokach bioder. Zsuń pośladki z krzesła, a stopy ustaw tak, aby nogi były zgięte pod kątem prostym. Powoli ugnij ręce i opuść biodra. Łokcie powinny być cały czas skierowane w tył. Wytrzymaj chwilę i wróć do pozycji wyjściowej. Robisz przysiady, a ręce masz oparte z tyłu za sobą - wstajesz i kucasz. Wykonaj 8 powtórzeń.

2. Połóż się na plecach i oprzyj dłonie z tyłu głowy. Nogi ugięte, napnij mięśnie brzucha, unieś głowę i ramiona o kilka centymetrów. Podnieś nogi tak, by łydki były równolegle do podłogi. Jednocześnie przyciągnij lewe kolano do klatki piersiowej i zbliż do niego prawy łokieć. Wytrzymaj chwilę. Wyprostuj lewą nogę, a prawą przyciągnij do klatki piersiowej i przysuń do kolana lewy łokieć. Wykonaj naprzemiennie po 8 powtórzeń w obie strony.

Zestaw na nogi i pośladki:

1. Stań prosto. Przenieś ciężar ciała na prawą nogę, a ugiętą lewą skrzyżuj z tyłu. Przesuń ręce trochę w prawo. Skocz w lewo przenosząc w tę stronę ramiona. Lądując na lewej stopie ugnij nieco kolana i przenieś prawą nogę do tyłu, za lewą. Przeskakuj z nogi na nogę przez 30 sekund, starając się jak najbardziej uginać kolana.

2. Stań tyłem do stabilnego krzesła i zrób duży krok w przód. Połóż ręce na biodrach, ugnij lewą nogę i oprzyj stopę na krześle. Powoli ugnij prawą nogę. Grzbiet musi być prosto. Nie pozwól, by kolano wysunęło się poza linię pleców. Wytrzymaj chwilę i wyprostuj nogę. Zrób po 8 powtórzeń najpierw prawą, potem lewą nogą.

Dobre rezultaty osiągniesz ćwicząc co najmniej 10 minut 2-3 razy w tygodniu. Każde ćwiczenie powtórz 8-12 razy. Między nimi rób 30-60 sekund przerwy. Po 2-3 tygodniach trenowania możesz spróbować ćwiczyć bez przerwy.

Zobacz wideo

Źródło: Mojtrener.pl

Przeczytaj o innych skutecznych ćwiczeniach w serwisie Uroda

Więcej o: